Atm Kartımı Yuttu – Atm Kartı Yuttuğunda Ne Yapılmalıdır?

Bankacılık işlemlerinde bel kemiği olan ATM’ler kimi zaman kullanıcılarını birtakım sorunlar ile karşı karşıya getirebilmektedir. Genel olarak para çekimi esnasında kartı almayı unutup ATM’lerin kartı yutmasına sebep olabilmekteyiz.

Bankaların bir kısmı Öncelikle kartı sonrasında parayı verirken bir kısmı ise önce parayı sonrasında kartı vermektedir. Bu tür durumlar da kişilerde kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Bu nedenle de kartın geri alınması unutulabilmektedir.

Ayrıca bazen şifrenin yanlış girilmesi bazen de Kartın son kullanım tarihinin geçmesi gibi durumlarda da ATM karta el koyabilmektedir. Peki, Atm kartımı yuttu ne yapılabilir, işte size bu konu hakkında bilgiler.

ATM’ler niçin kartları yutmaktadır?

Bu durumun pek çok sebebi vardır. Kimi zaman sorun kişi ile alakalı olsa bile bankalar, bankadan kaynaklı durumlardan dolayı da karta el koyabilmektedir. Bununla birlikte bazı teknik arızalar da ATM’nin kartı yutmasına neden olabilmektedir. Hatta kimi zaman güvenlik sorunları ya da güvenlik açıkları sebebinden dolayı dolandırıcılar tarafından ATM’lere yerleştirilen düzenekler aracılığıyla da karta el konulabilmektedir.

Bu yazımızda bu tür durumlar ile karşı karşıya kalındığında ne yapılması gerektiği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

ATM’ler halkın ortak kullandığı ve elektronik cihazlar olduğundan dolayı sıklıkla arızalar yapabilmektedirler. ATM’lerin başına geçildiğinde ilk olarak ATM’nin ekranı kontrol edilmeli, ardından kart yerleştirilmelidir.

atm-karti-yuttu

ATM’nin ekranında herhangi bir arıza olduğunu gösteren yazı bulunuyorsa kart yerleştirilmemeli ve başka bir ATM bulunmalıdır. Şu gibi durumlarda ATM’ler karta el koyabilmektedir:

  • ATM’lerin arıza yapması
  • Kartın şifresinin yanlış olarak üst üste girilmesi
  • Kartın borcunun ödenmemesinden ötürü iptal edilmesi
  • Karttaki Son kullanma tarihinin geçmesi
  • Dolandırıcılık yapılması amacıyla ATM içeriğinin değiştirilmesi
  • Kartla ilgili kayıp ihbarının yapılmış olması

Kartımı atm yuttu nasıl geri alınabilir?

Bu tür durum ile karşılaşıldığında yapılabilecek çeşitli işlemler bulunmaktadır. Eğer bir banka şubesi önünde yer alan ATM’den işlem yapılmaktaysa ve işlem mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmiş ise bankanın güvenliğine hemen haber vererek kartla ilgili gereken işlem yapılabilir.

O gün içerisinde olmasa dahi 1 gün sonra kesinlikle kart sahibine teslim edilecektir. Tabii önce kartın gerçekten ATM tarafından yutulup yutulmadığı onaylanmalıdır. Ancak ATM’den işlem yapılırken bu işlem, mesai saatleri dışında gerçekleştiriliyor ise kartın yutulduğu ATM önünden kesinlikle bir yere gidilmelidir. Çünkü kimi dolandırıcılık yöntemleri ile kart kopyalama bilmekte ve kişi ATM başından gittiğinde kart kötü niyetli kişilerin eline geçebilmektedir.

Bu nedenle ATM başındayken hemen bankanın müşteri hizmetleri aranarak şüpheli işlemler menüsü üzerinden ATM’nin kartı yuttuğu ve hesabın kart teslim edilene dek bloke edilmesi gerektiği talep edilmelidir. Böylelikle hesap bloke edilerek kart teslim alınana kadar hiçbir işlem yapılmayacağının garantisi alınmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Puanları Nasıl Kazanılır? Nasıl Harcanır?

Eğer işlem başka birinin kartı ile gerçekleştiriliyorsa ve ATM kartı yuttuysa bu durumda kartın sahibi haricinde hiç kimse bir işlem gerçekleştiremez kartın esas sahibi banka şubesine giderek ya da bankayı arayıp ulaşarak kartını ATM’nin yuttuğunu söyleyip kimlik teyidi yaptırmalı ve kartını teslim almalıdır. Yine bu işlemler mesai saatleri içinde yapılıyorsa kart gün içerisinde teslim edilebilir.

ATM kartı yuttuğunda kart nasıl iptal edilebilir?

ATM’nin kartı yuttu durumlarda en çok dikkat edilmesi gereken husus kartın iptal edilmesidir. Eğer kart aynı gün içerisinde teslim alınamıyorsa kesinlikle müşteri hizmetleri aranarak kartın iptali talebinde bulunulması gerekmektedir kart iptal edilmek istenmiyorsa da geçici olarak hesap bloke edilmeli ve kart gelmeden bu bloke kaldırılmamalıdır.

Banka ya da kredi kartı iptali Mesai saatlerinde olunmadığında bankanın müşteri hizmetlerinden şüpheli işlemler menüsü üzerinden yapılmaktadır. Bulunulan konum ile  ATM bilgileri paylaşılarak müşteri temsilcisine gerekli işlemlerin yapılması talimatı verilmelidir.

 Atm Kartımı Yuttu Kartıma Ne Oldu?

ATM’ler bir para makinesi olduğundan ve son teknolojiye sahip cihazlar olmasından ötürü her tür arıza ya da soruna karşı bir donanım ile üretilmişlerdir. Olası bir sebepten ötürü ATM kartı yuttuysa bu kart ATM içerisinde yer alan yutulan kartların konulduğu bir bölüme atılmaktadır.

Aynı durum ATM’nin yutmuş olduğu paralar için de geçerlidir. ATM içindeki bu hazneye atılan para ve kartlar ATM’nin içi açılana dek burada bekletilir. ATM’nin yutup içine aldığı kartı görevli ATM’yi açtığı zaman görebilmektir. Bu para transferi ya da gün sonu işlemi olsun fark etmeksizin her durumda görülebilir.

ATM’nin görevlisi ATM’nin açılmasının ardından içinde kart bulursa bunu çalıştığı bankaya teslim etmek zorundadır. Banka bu kartın kime ait olduğunu tespit ederek gerekli işlemleri başlatır. Son dönemlerde gelişmiş olan ve değişmekte olan makinelerden olma görevini üstlenen ATM’ler artık kartı yok edebilme özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır.

Kartı kesip kullanılmaz hale getiren bu özellik her yutma işleminde ya da her ATM de bulunmamaktadır. Mesela iptal edilen bir kartın bu özelliğe sahip olan ATM ye takılması sonucunda ATM otomatik şekilde bunu algılayarak kartı imha etmekte ve parçalarını size tekrardan vermektedir. Bazı durumlarda ise arıza sonucunda bu tür talihsiz bir olay ile karşılaşılabilmektedir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın