Doğum Yardım Parası Ne Kadar? Nereden Alınır? [TIKLA ÖĞREN]

Yeni doğum yapmış kadınlar doğum parası ne kadar alır ve çocuk parası nereden alınır gibi sualler en çok merak edilen suallerin başında gelmektedir. Çocuk parası için Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığının yeni izahlarına göre belirtilen koşulları yerine getiren herkes çocuk parası alabilecekler. Peki doğum yardım parası almak için şartlar nelerdir? Kimler doğum parası alabilir gelin beraber inceleyelim.

Çocuk Parası Müracaat Koşulları

Çocuk parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her doğum yapan kadın için verilen yardım için bir takım şartlar gerektirmektedir. Bu şartlar aşağıda verildiği gibidir. vermiş olduğumuz bu koşulları sağlayan her bayan çocuk parası için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilir.

  • Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmak,
  • Doğumu gerçekleşmiş bebeğin canlı doğması,
  • 15 Mayıs 2015 senesinden sonra doğum yapan bebekler çocuk parasından faydalanabilecek.

Yukarıya da verilen müracaat koşullarını sağlayan her aile çocuk yardım parasını almaya hak kazanmış ve başvuru yapmasında hiç bir mahzur bulunmamaktadır. Peki bu koşulları sağladıktan sonra doğum yardım parası almak için ne yapmalısınız inceleyelim.

dogum-yardim

Çocuk Parası Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuk parası başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu veya Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı şehir müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir kamu müessesesinde aktif olarak çalışıyor vaziyette iseniz müessesenin maliye bölümüne başvuru yaparak çocuk parası yardımı alabilirsiniz. Ayrı olarak başvurular için T.C. kimlik numaranızın olduğu kimlik dokümanınız ve hastaneden almış olduğunuz doğum dokümanı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmadan hiç bir müesseseden çocuk yardım parası alamazsınız. Doğum parasını kimler alır? ile ilgili bilgi almak için aşağıda ki başlığı dikkatlice okumalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Katılım Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Tüm Bilinmesi Gerekenler
Çocuk Sayısı Yardım Değeri
1.Çocuk 300 TL
2.Çocuk 400 TL
3.Çocuk 600 TL

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Yeni doğum yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı iseniz doğum parası yardımı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkemizde örnekleri olduğu gibi ayrı olarak bir suç olan başkasının çocuğunu götürerek üzerinize kayıt yaparak doğum parası almak Türk örf ve adetine uymadığı gibi dinen uygun olmayan ve hukuken suç teşkil eden bir vaziyettir. Çocuk doğum yardım parası yalnızca anne yerine PTT şubelerine yatırılmaktadır. 2015 mayıs ayından itibaren başlayan doğum yardım parası 2019 senesinde hali hazırda daha devam ederek ailelere azda olsa katkı sağlamaktadır.

Bireysel Kredi

Yorum yapın