Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? [⭐️DETAYLI BİLGİ]

Kredi notu, banka müşterilerinin finansal hareketliliğin belli kriterlerde puanlanarak not şeklinde değerlendirilmesidir denebilir. Bankalar bu puana bakarak kredi talebinde bulunan kişilere kredi verip vermemeye ya da ne kadarlık limitle kredi vereceklerine karar verirler.

Aynı durum kredi kartı talep eden kişiler için de söz konusudur. Yani kredi notu yüksek olan kişilere yüksek miktarda kredi kartı verirken, kredi notu düşük olan kişilere ya hiç kredi kartı vermez ya da çok az limitli kredi kartı verebilirler. Bu durum bankadan bankaya göre değişmektedir.

Findeks notunu öğrenmek için HEMEN TIKLA.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

 • Findeks Mobil Şube ya da internet şubesinden öğrenebilirsiniz.
 • SMS atarak öğrenebilirsiniz.

Kredi mi çekmek istiyorsunuz? Kredi kartınızın limitini mi artırmak istiyorsunuz? Bunun için kredi notunuzu bilmeniz gerekmektedir. Findeks size hem kredi notunuzu hem de bu notun karşılığı olan ne derece güvenli olup olmadıkları konusundaki puan değerlerine paralel olarak yönlendirmektedir.

Kredi çekmek ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bankalara müracaat etmeden önde Kredi Notunuzu findeks aracılığı ile detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 • Kredi Notunuzu Öğrenmek: 4 TL
 • Notlu Risk Raporu: 7,5 TL
 • Risk Raporu: 4 TL olarak belirlenmiştir.

Bir bankaya borcu olup başka bir bankadan borç alıp diğer bankanın hesabını kapatmak gibi hareketlilik de puanınızı olumsuz etkilemektedir. Tüm borçların aynı havuzda olması demek her banka diğer bankaların hareketliliğini görebiliyor demektir.

findex-kredi-notu

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks kredi notu 1 ile 1900 arası puan ile değerlendirilmektedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900
 • 699: Riskli grup olarak adlandırılır ve ne kredi ne de kredi kartı talepleri gerçekleşmez.
 • 700 – 1099: Güven vermeyen notlardır fakat güvenilir kefil göstermesi ya da ipotek için taşınmaz mal gösterilmesi durumunda kredi verilebilir.
 • 1100 – 1499: Az riskli gruba giren kişilerdir. Sınırlı limitte kredi verilebilen grup olarak değerlendirilir.
 • 1500 – 1699: Güvenilir gruba giren kişilerdir. İstenilen miktarlarda kredi verilebilir.
 • 1700 – 1900: Risksiz kişilerdir ve istedikleri kadar kredi talebinde bulunurlar.

Findeks Kredi Notu Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır?

 • Kredili ürün alındığında, geri ödemelerinin aksatmadan zamanında ödeyip ödememesine bağlı olarak hesaplanan rakamdır. Geri ödemelerde aksatılan bir taksit bile puanını düşürmektedir. (%35 kredi notunu etkilemektedir)
 • Var olan Hesap ve Borç Durumu; Evvelce alınan kredi ve geri ödeme durumları, mevcut borç bakiyesi var ya da yoksa (%35 kredi notunu etkiler)
 • Kredili ürün almış olması ve henüz ödeme performansı belli olmama durumunda (%11 ini oluşturmaktadır)
 • Yoğun olarak kredi kullanması (%10 u oluşturmaktadır.) Düzenli geri ödeme özelliği olan kişilerdir. Hiç kredi kullanmayan kişiye göre puan daha yüksek olmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Findeks Kredi Notu Takibi

Tüm bankaların finansal hareketliliği bir havuzda toplanır. Findeks Kredi Notu, bankalardan alınan kredi ya da kredi kartı hesaplarının geri ödeme hareketliliğinin takibi ile ilgilenir. Zamanında geri ödeme yapılıp yapılmadığı gibi kaç bankaya borcu olduğunu ve daha pek çok hareketliliği olumlu ya da olumsuz gelişmeleri takip etmekte ve bunu puanla derecelendirmektedir.

Findeks Kredi Notumuzu Neden Bilmeliyiz?

Bankalar farklı amaçlarla kredi talebinde bulunan kişilere kredi verirler. Ev kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi, evlilik kredisi, girişimci kredisi gibi farklı amaçlarla kredi talebinde bulunan kişilerin kredi talep etmesi durumunda Findeks kredi talebinde bulunan kişinin kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu yüksekse kredi alabilir düşükse alamaz ya da çok az miktarlarda kredi alabilir.

Detaylı Anlatım Videosu:

Findeks ne işe yarar?

Findeks, sizin finansal olarak değerlendirmenizi yapan ve bu değerlendirme sonucu sizi puanlayan bir analiz sistemidir. Bankalar tarafından Findeks puanına bakılarak kredi, kredi kartı vb. hizmetler değerlendirilmektedir.

Findeks notu öğrenmek ücretli mi?

Evet, Findeks notunuzu öğrenmek için 6 TL + KDV ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Findeks notum kaç olmalı?

Kredi çekme, kredi kartı çıkarma veya limit arttırma gibi çeşitli işlemleri sorunsuz gerçekleştirmek için Findeks notunuzun 1500 ve üzeri olması tavsiye edilmektedir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın