Halı Saha Nasıl Açılır? Halı Saha Açmak Kârlı Mı?

Türkiye’de spor denince ilk akla gelen aktivite genellikle futboldur. Her ne kadar daha çok erkeklere yönelik bir spor olsa da geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Futbol izlemenin yanında pek çok kişi kendi aralarında futbol maçı da düzenlemektedir. Hatta iş yerlerinde, okullarda, kurslarda vb. yerlerde futbol takımları bile kurulmaktadır.
Ülkemizde futbola bu kadar talep olduğundan dolayı halı sahalar oldukça fazla çalışmaktadır. Tabi halı sahanın konumu ve sunduğunuz hizmet burada büyük bir etken olmaktadır. Halı saha açmak kârlı bir iş fikri olabilir.

Halı Saha Nasıl Açılır?

Evet, halı sahaların getirisi oldukça fazla olabilir ama giderlerinizi de göz önüne almalısınız. Bunun yanında resmi evrakların onaylanması da sizin için bir zorluk olabilir. Bu makalemizde sizlere halı saha açmak için izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Halı Saha Açmak İçin Gereken Belgeler

Halı saha açmak için düzenlemeniz gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler bazı bölgelerde farklılık gösterebilir. Halı saha açmak isteyen kişiler şu belgeleri edinmelidir.

Gençlik ve Spor İl Başkanlığı: Ülkemizde herhangi bir spor tesisi açmak için ilk olarak gençlik ve spor bakanlığından izin almanız gerekmektedir. Buraya başvuru yaparak, tesisi hangi alana kuracağınızı, sunacağınız imkanları ve teknik bilgilerin bildirmeniz gerekmektedir. Daha sonra yapılan araştırmalara sonrasında olumlu veya olumsuz bir cevap alacaksınız.

Halı Saha Sicil Kaydı: Gerekli izin belgenizi aldıktan sonra TFF Bölge Müdürlüğüne müracaat ederek halı sahanın teknik bilgilerini sunup sicil kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

İşyeri Ruhsatı: Bütün belgeleri hallettikten sonra bağlı olduğunuz belediyeye başvuru yaparak iş yeri ruhsatını talep etmelisiniz. Bir sorun olmadığı halde kısa süre içerisinde iş yeri ruhsatınız çıkacaktır.

Halı Saha Ebatları Nasıl Olmalıdır?

Halı sahanızın büyüklüğü oldukça önemlidir. Standart halı sahaların büyüklüğü aşağıda verilmiştir.

  • Halı saha ortalama 800 m2’lik bir alana yapılmalıdır.
  • Halı sahalar standart olarak 20 metre en ve 40 metre boy ölçülerinde olmalıdır.
  • Bazı halı sahalar 1000 m2 alan üzerine yapılabilir.
  • 1000 m2 alana tapılan halı sahalar 25 metre en ve 40 metre boy ölçülerinde olmalıdır.
  • 1500 m2 alan üzerine çok nadir de olsa halı saha yapılabilir.
  • 1500 m2 alana yapılan halı sahalar 30 metre en ve 50 metre boy ölçülerinde olmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  🥇 Ekstra Para Kazanmak İçin Popüler 3 Yöntem [✔️TAVSİYE]

Hali sahanızın etrafına 5 metre yüksekliğinde tel örgü çektirmelisiniz. Ayrıca bazen belediyeler şehre yakın yerlere halı sahaya müsaade etmemektedir. Daha çok boş alanları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Halı saha açmanın maliyeti hakkında net bir rakam vermek oldukça zor olacaktır. Ancak ortalama bir rakam olarak 150 bin lira civarında bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Suni çim temini, çimin serilmesi, duş alanları, bekleme alanı, elektrik tesisatı, aydınlatma gibi pek çok masrafınız olacaktır. 150 bin lira yüksek bir rakam olsa bile bu konu için kredi sunan finans kuruluşları da bulunmaktadır.

Halı sahanın maliyetini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi ise halı sahanın kapalı veya açık olmasıdır. Kış döneminde daha fazla iş yapmak isteyen kurumlar kapalı halı sahayı tercih etmektedir. Doğal olarak bu maliyeti arttıran bir unsurdur ancak kış döneminde daha çok gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Halı Saha Ne Kadar Kazandırır?

Halı saha maçları genel olarak 7’ye 7 oynanmaktadır. Halı saha kiralamaları ise 1 saat sürmektedir. Her ne kadar bölgeden bölgeye göre değişse bile ortalama olarak kişi başı 10-12 lira arasında bir gelir elde edilmektedir. Özellikle yaz döneminde gecenin geç saatlerine göre kiralama yapıldığından dolayı günlük bin lira gibi bir kâr elde edilebilir. Tabi ki kış döneminde işleriniz bu kadar iyi gitmeyebilir yada bazı haftalar hiç maç alamadığınız da olabilir. Genellikle hafta sonları halı sahalara olan talep artmaktadır.

Bunun yanında sadece saha kiralamasından değil aynı zamanda meşrubat, hazır yiyecekler gibi ek getirisi de olacaktır. Hatta kafeterya açarak aynı anda iki işe birden bakabilirsiniz. Tabi ki bunun yanında personel çalıştırmanız gerekecektir.

Eğer doğru bir yere halı saha açarsanız büyük bir kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sektörde çevrenizin olması çok önemlidir. Doğru adımlarla yaptığınız yatırımı kısa süre içerisinde kazanabilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın