Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

2015 senesinde çıkarılan tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliği gereğince kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmediği zaman nasıl bir yol ve yöntem izlenebileceği açıklanmıştır.

Kredi Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliğinin 18. maddesi gereğince birbirini takip eden en az iki taksitin ödenmemesinin ortaya çıkması halinde bankanın tüketiciye 30 günlük bir süre tanıması ve borcun tamamını isteme hakkı mevcuttur. Toplamda bu süre ortalama 90 gün olsa da birbirini izleyen iki taksitin ödenmesine dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Aksi bir durumun meydana gelmesi halinde ise bu aşamadan sonra bütün inisiyatif  bankanın elinde olur.

Kredi Borcu Ödenmediği Takdirde Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Yasal takip gibi durumlarda dahil olmak üzere geç ödemeler halinin ortaya çıkmasında kullanılan kredi faiz oranının en fazla %30 oranında fazlası bir gecikme faizi uygulama yönetmelik ile belirlenmiştir. Yani aylık %1 faiz üzerinden kredi kullanılmış ise en fazla aylık %1,30 oranı ile bir gecikme faizi bedelli uygulamasına geçilecektir.

Kredinin Geç Ödenmesi Durumunda Faiz Üstüne Faiz Uygulaması Mümkün Müdür?

Yukarıda bahsi geçen ilgili yönetmelikte “Temerrüt hali de dahil olmak üzere tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmaz.” İbaresi bulunmaktadır. Yani yasal takip süreçleri de dahil olmak üzere kredi kartı ya da kredi borçlarının geç ödenmesinden dolayı hesaplanan gecikme faizi üzerine faiz uygulanması mevcut değildir. Faiz yalnızca kalan paranın üzerinden hesaplanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? [TAM LİSTE]

Ödenmeyen Krediler Açısından Banka İle Mutabakat Yoluna Gidilmesi Mümkün Müdür?

Tüketicilerin kredi ödemeleri ile ilgili çeşitli aksamalar yaşanması halinde kredi notu çok hızlı bir şekilde düşüş şeklinde seyredilir. Bu süreçte bankalar, genel itibari ile anlaşma yoluna gitseler dahi alternatif ödeme uygulamalarında ulaşılması zor olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani kredi notunun düşmesi halinde inisiyatif genellikle bankanın elinde bulunur.

Farklı Bankalardan Kredi Kullanılması İle Borçların Kapatılması Mümkün Müdür?

Bir vatandaşın borçlu olduğu bankanın haricinde bulunan diğer bankalardan borç kapatma kredisi olarak da isimlendirilen kredi mekanizmalarını kullanma şansı vardır. Bu kredilerin mantığı ise genel itibari ile bütün borçların tek bir kredi çatısı altında toplanmasıdır. Fakat borç kapatma kredilerinde yeni açılacak olan bir kredi ile uygulanan prosedürlerin neredeyse tamamı uygulanmaktadır. Yani temel bir şekilde kredi notunun ve kayıtlı gelirlerin alınması istenildiğinde kredi için yeterli olması gerekecektir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın