Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir? [⭐️TÜM DETAYLAR]

Kredi kartı başvurusu reddedilmesinde etkili olan nedenler, tüm bankalar tarafından ortak olarak benimsenmiştir, Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir gibi sorular çok fazla yorum olarak gelmektedir bundan dolayı yazımızda detaylı olarak anlattık lütfen sonuna kadar okuyunuz.

Çok fazla kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunan ya da yasal takip altına düşen kişilerin yapmış oldukları kredi kartı başvuruları geri çevrilmektedir. Bankaların talep ettiği koşullara uymayan kişiler, bankaların verdiği kredi ya da kredi kartı kampanyalarından faydalanamazlar. Bankaların vereceği kredi kartlarından yararlanmak isteyen kişiler, yazı içerisinde belirtilen başlıkları dikkatle incelemelidir.

Kredi kartı başvurusunun reddedilmesine sebep olan faktörler düzeltildiği zaman, kredi kartı başvurularının onaylanma olasılığı yükselecektir. Bütün bunları yapmanıza rağmen kredi kartı başvurularınız onaylanmıyor ise Kredi Kartı kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

kredi-karti-basvurusu-reddedilme

Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Kredi kartı başvurusunun onaylanmamasına (Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?)  sebep olan faktörler aşağıda sıralanmıştır:

 • Kişilerin reşit olmaması, kredi ve kredi kartı başvurularının anında iptal edilmesine sebep olmaktadır.
 • Düzenli bir işte 30a aylık gelirin yeterli seviyede olmaması, kredi kartı başvurusunun reddedilme sebepleri arasındadır.
 • Kişilerin kredi sicili bozuksa ve kredi notu riskli seviyedeyse, kredi kartı başvuruları geri çevrilecektir.
 • Kişiler bankaların kara listesinde yer alıyorsa, kredi kartı başvuruları iptal edilir.
 • Bankaların talep ettiği koşullara uyum sağlamayan kişiler, kredi ya da kredi kartı kullanım hakkından mahrum bırakılmaktadır.
 • Başka bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçları, yeni bir kredi kartının alınmasına engel olmaktadır.
 • Kredi kartı limitleri için talep edilen tutar, kredi kartı başvurusunu doğrudan etkilemektedir.
 • Banka üzerinden ilk defa kredi kartı alacak kişilere, toplam gelirlerinin 2 katından daha fazla kredi kartı limiti tahsis edilmemektedir.
 • Kredi kartı süresinde ilk bir yılın tamamlanmasının ardından, talep edilecek tutarın aylık gelirin 4 katından daha fazla olmaması gerekmektedir.

Kredi Kartı Başvurusunda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Kredi kartı başvuru şartları, tüm bankalar tarafından onay görmüştür. Başvuru aşamasında dikkat edilen nitelikler şu şekildedir:

 • Kredi kartı başvurusu yapacak kişilerin, düzenli bir işte çalışması ve Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olması talep edilmektedir.
 • Kişilerin aylık geliri, asgari ücretten daha yüksek olmak zorundadır.
 • Çalışılan işten elde edilen gelirin haricinde, kira geliri ya da farklı bir gelirin daha olması tercih edilir.
 • Kişilerin üzerine kayıtlı taşınmaz ve gayrimenkuller bulunmalıdır.
 • Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin düzenli geliri olduğu için kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali çok yüksektir.
 • Kişilerin kredi notunun iyi ya da çok iyi seviyesinde olması gerekir.
 • Kredi notu ne kadar yükselirse, kredi kartı başvurusunun onaylanma ihtimali de o kadar artacaktır.

Kredi Kartı Başvuru Limitlerine Dikkat Edilmelidir

Kredi kartının limiti belirlenirken, bankaların değerlendirdiği kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Çok yüksek tutardaki limitlerle kredi kartı talep edildiği zaman, kart başvurusu banka tarafından geri çevrilecektir.

Bir banka üzerinden ilk defa kredi kartı alacak kişiler, aylık gelirlerinin iki katından daha fazla kredi kartı limiti talep edemezler. Belirlenen kredi kartının üst limiti de bankanın yapacağı inceleme sonucunda onaylanmaktadır. Eğer gelir durumu düşük olan ve kredi sicili çok iyi olmayan bir kişi, maaşının iki katı limitinde kredi talep ederse, başvurusu onaylanmadan iptal edilecektir.

kart-basvuru

Banka üzerinden alınan kredi kartının ilk yılı tamamlandıktan sonra, kredi kartı için talep edilecek en yüksek limit aylık gelirin 4 katı olacak şekilde hesaplanmaktadır.

Kredi kartı başvurusunda belirtilen limitler, banka tarafından yapılan sicil araştırması, kredi notu değerlendirmesi ve gelir durumu incelemesi sonucunda kesinleştirilir. Başvuru aşamasında çok yüksek limitler talep edildiği zaman, kredi kartı başvurusu onaylanmamaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Düzeni Oturtulmalıdır

Kredi kartı taksit ödemelerinin düzenli bir plan içerisinde yapılması gerekmektedir. Aynı şart, kredi borçlarının ödemeleri için de geçerlidir. Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçları için asgari ödeme tutarı belirlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Provizyonda Bekleyen İşlem Nedir? Provizyon Süresi [TIKLA ÖĞREN]

Belirtilen tutarın altında ödeme yapan ya da kredi kartı asgari tutarını dahi ödemeyen kişilerin kredi notu düşürülmektedir. Ayrıca, kredi notunun düşmesiyle birlikte, kişiler adına yasal işlem de başlatılmaktadır. Belirtilen işlemlerin tamamı, kredi sicilini olumsuz olarak etkilemektedir.

Kredi sicili bozuk olan kişilerin yapacağı kredi kartı başvuruları, bankalar tarafından geri çevrilmektedir. Kredi kartı başvurularının kabul edilmesi için geçmiş dönemdeki kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli şekilde ödenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Kredi Kartı Başvuruları İçin Kredi Notu Yükseltilmek Zorundadır

Kredi notunun önemi, kredi başvurularında olduğu kadar kredi kartı başvurularında da kendini göstermektedir. Bankaların ortak olarak belirlediği kredi notu sistemi, kişilerin geçmiş kredi sicillerinin bir kanıtı olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu için belirtilen oranlar şunlardır:

 • 0 (sıfır) kredi notuna sahip olan kişiler, daha önce hiç kredi ya da kredi kartı kullanmamış demektir. Bu kişilerin kredi kartı başvuruları, gelirlerinin incelenmesinin ardından kabul edilmektedir.
 • 1 ila 699 değer aralığında kredi notuna sahip olan kişiler, en riskli grup olarak değerlendirilir. Kişilerin kredi kartı başvurularının onaylanma olasılığı neredeyse yoktur.
 • 700 ila 1099 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler, orta riskli grup olarak değerlendirilir. Kişilerin kredi kartı kullanma ihtimali bulunmaktadır.
 • 1100 ila 1499 değer aralığında kredi notuna sahip olan kişiler, düşük az riskli gruba dahil edilmektedir. Kişilerin kredi kartı kullanma ihtimali bulunur. Kredi kartı başvurusunun onaylanma ihtimali, gelir değerlendirmesinin ardından netleşecektir.
 • 1500 ila 1699 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler iyi seviyede yer almaktadır. Kişilerin kredi ve kredi kartı başvurusu, genel olarak geri çevrilmemektedir.
 • 1700 puanla 1900 puan arasında kredi notuna sahip olan kişiler, çok iyi seviyede yer almaktadır. Bu kişilerin kredi ve kredi kartı başvuruları hemen onaylanır.

Belirtilen kredi notu değerlerinin özellikleri dikkate alınarak, kredi notunun olabildiğince yüksek tutulması gerekmektedir. Kredi notunun yükseltilmesi için bankalara olan tüm borçlar yapılandırmaya götürülmelidir. Borçlar için yeni ödeme planı hazırlanmalı ve bu plan üzerinden düzenli şekilde ödeme yapılmalıdır. Yapılandırma borçlarını düzenli şekilde ödeyen kişilerin kredi notu, 3 ay içerisinde yükselmeye başlayacaktır.

kart-basvuru-2

Kredi Kartı Başvurusunda Gelire Dikkat Edilmektedir

Gelire göre kart başvurusu yapılması, kredi kartı başvurularının onaylanma olasılığını arttırmaktadır. Kredi kartı başvurusu için belirtilen koşullardan ilki, düzenli ve yüksek tutarda gelire sahip olunmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan işçilerin, kredi kartı alma olasılığı daha yüksektir.

Kişilerin kredi notu ve kredi sicili de incelendikten sonra, kredi kartı başvuruları onaylanmaktadır. Ancak herhangi bir işte çalışmayan, düzenli bir geliri bulunmayan ya da düzenli gelir sağlayacak sigortalı bir işi bulunmayan kişiler, kredi ya da kredi kartı alırken oldukça zorlanmaktadır.

Emekli maaşı, kira geliri ya da farklı bir geliri bulunan kişilerin, kredi kartı başvurusu aşamasında bu gelirleri belgelemesi gerekecektir. Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir Sorusunu sormadan önce sizlere ufak bir tavsiyemiz daha var kredi kartı başvurularında gelirinizin 2 katını söyleyin evet yanlış duymadınız, örneği 5.000-TL geliriniz varsa siz 10.000-TL olarak belirtin.

Maaşın Çekildiği Bankadan Kredi Kartı Talep Edilmesi Gerekir

Maaş alınan bankaya başvuru yapılması durumunda, kredi kartı başvurusunun onaylanma ihtimali artacaktır. Bankaların belirlediği kredi koşulları, kendi müşterilerine daha imtiyazlı şekilde uygulanmaktadır. Ancak daha önce banka müşterisi olmamış kişiler, kredi ya da kredi kartı başvurusu aşamasında biraz daha zorlanmaktadır.

Bu sebeple, maaşın çekildiği banka üzerinden kredi kartı talep edildiği zaman, kredi kartı başvurusunun onaylanma olasılığı yükselecektir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın