Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Ekstre Atlama Mantıklı Mı?

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda bankaların müşterilerine özel olarak uyguladıkları erteleme işleminden faydalanabilirsiniz.

Çoğu tüketicinin kredi kartı ekstre erteleme nedir? bilgisi olmayabiliyor. Bu erteleme işlemi sayesinde hem maddi hem manevi açıdan rahat bir nefes alabilirsiniz.

Hesap kesim tarihinizde ödeme sürenizin bitimine bir gün kalana kadar erteleme talimatı verebilirsiniz. Yapacağınız ekstre erteleme talimatları için bankalar kendi içerisinde faiz uygulaması yapabilirler. Yapılan faiz uygulamaları ay bazında ve harcama miktarınıza göre değişebilir.

Yapacağınız her erteleme için 1 aylık bir süreç ile belirlenmiş faizi ödersiniz. Yapacağınız taksit erteleme işlemi her banka için farklı şekilde uygulanabilir. Dönemsel taksit atlat kampanyalarında bazen faiz uygulaması yapılmamaktadır.

Garanti Bankası Ekstre Erteleme 2022

Garanti bankası kredi kartı ekstre erteleme seçeneğini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Belirli faiz uygulaması ile 1 ile 3 aya arasında yapacağınız ekstre ertelemeleri için İnternet üzerinden kredi kartları işlemler menüsüne gelerek taksit erteleme butonunu tıklayıp ardından ekstre ertele seçeneğinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bonus flaş üyesi iseniz kart alanına gelerek ekstre ertelemek istediğiniz kartı seçin ekstrem alanında görülen atlat butonuna basarak işleminizi anında yapabilirsiniz. Ekstre atlat işlemini yapmanız durumunda iptal edemezsiniz.

Döviz harcamaları ve benzeri işlemlerde ekstre erteleme işlemi onaylanmaz. Kredi kartı ekstre erteleme, Garanti Bankasının deyişi ile ekstre atlat özelliği için asgari ödeme tutarını ödemiş olmanız gerekmektedir. Bu işlem 3 aydan fazla uygulanamaz. Yapacağınız işlemler İnternet üzerinden ve mobil bankacılık sisteminden aynı dakika içinde onaylanır.

Kredi Kartı Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı?

Bankanın müşterisine sunduğu kredi kartı ekstre atlatmak borcunuzu diğer aya atmak demek ve bunun için belirli bir faiz ödemeniz demektir. Aslında bu işlem çok mantıklı olmasa da asgarisini ödediğiniz kredi kartının ilerleyen zamanlarda kredi notunuzu ve bankacılık işlemlerinizi olumsuz etkilememesi adına yapılan en iyi yöntemlerden biridir. Yani kredi notunuzun düşmemesi için bu işlemi yapmanız oldukça mantıklıdır. Fakat ödeyeceğiniz faiz oranını düşünmeniz gerekli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? Tüm Detaylar

Ayrıca asgari tutarını her banka yatırmanızı isteyebiliyor. Bankaya olan borcunuzun diğer ay ödemeleriniz ile birleşeceğini de unutmayın. Yani ekstre atlatmak eğer ileride kredi işlemleri ile ilgili bankalarla problem yaşamak istemiyorsanız mantıklı bir yöntemdir.

Ekstre Atlat Faizi Hesaplama 2022

Ekstre atlat işlemlerinde bankalar size aylık olarak faiz uygulaması yapar. Yani kredi kartı borcunuzu ödemeseniz bile aynı faiz işlemini göreceksiniz. Fakat buradaki ince ayrıntı şudur.

Ekstre erteleme işlemi banka tarafından yapıldığı için banka notunuzu etkilemez ve ileride sicilinizde her hangi olumsuz bir işlem ile karşılaşmazsınız. Bu işlemi sürekli yapamaz yılda sadece 3 sefer ekstre atlatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek Hesaplama Tablosu

Harcama Tutarı Erteleme Ay Sayısı Peşin Faiz Tutarı
500₺ 1 18,40₺
1.000₺ 1 38,00₺
500₺ 2 23,80₺
1.000₺ 2 52,41₺
500₺ 3 32,66₺
1.000₺ 3 64,32₺

Bankaların ekstre erteleme ay süresi ve tutara göre bu şekilde faiz uygulaması yapılır. Verilen örnekteki rakamlar sadece ortalama alınarak uygulanmıştır.

Yapacağınız kredi kartı ekstre atlat faizi hesaplama 2019 yılı bankaların güncel oranlarına göre İnternet üzerinden ya da cep bank sistemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın