Kredi Kartı Puanları Nasıl Kazanılır? Nasıl Harcanır?

Günümüzde en çok kullanılan banka ürünlerinden bir tanesi şüphesiz ki kredi kartlarıdır. Hemen hemen 18 yaşını doldurmuş kişilerin hepsinde kredi kartı bulunmaktadır. Bununla beraber kredi kartı limitleri de yükseliyor ve dolayısıyla tüketim artıyor. Hatta pek çok banka kredi kartına otomatik olarak limit yükseltme talimatı veren herkese kredi kartı puanı ve bonuslar hediye ediyor.

Peki kredi kartı bonusları nasıl kazanılıyor? Kredi kartı bonusları yukarıda belirttiğimiz durumlardan veya başka kampanyalar düzenlenmesiyle kazanılıyor.

Bu kampanyalara örnek vermek gerekirse; bir benzin istasyonundan 3 kere yakıt aldığınız zaman aldığınız yakıtın %30’u kadar bonus puan kazanabiliyorsunuz. Yada; bir e-ticaret sitesinden 1000 lira üzeri alışveriş yaparsanız 100 lira puan kazanabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda hem tüketim artıyor hem de bir bakıma kazançlı çıkmış oluyorsunuz. Kredi kartı puanları nasıl harcanır? Kredi kartı puan kazanma şartları nelerdir? bu gibi sorunların cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Puanı Nasıl Kazanılır?

Yazımızın ikinci paragrafında belirttiğimiz gibi bankaların düzenlediği kampanyalardan faydalanarak kredi kartı puanı kazanabiliyorsunuz. Ancak bu her zaman için bu kadar kolay olmuyor. Çünkü; kampanyayı düzenleyen bankalar katılım şartı gibi koşullar belirliyor ve bunlara uymamanız durumda size herhangi bir puan vermiyor. Bu koşullara kullandığınız bankanızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfayı detaylı olarak incelemeniz sizin yararınıza olacaktır?

Bunun yanında işletmelerden kaynaklı durumlar da olabiliyor. Bir işletmeden banka puanı kazanmak istiyorsanız iki konuya dikkat etmelisiniz;

  1. İşletmede kullanılan pos makinesi son sürümüyle senkronize olmalı ve kredi kartı bonuslarının kullanımına izin vermeli,
  2. Kredi kartı bonusu kullanımını alışveriş yapmadan önceden görevli kişiye bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde ödeme yapsanız bile kampanyadan yararlanamayabilirsiniz.

Eğer bankanızın sunduğu kampanyadan yararlanmak istiyorsanız bu iki unsuru kesinlikle alışveriş yapacağınız işletmeye sormanız gerekiyor.

Kredi Kartı Puanları Nasıl Kullanılır?

Ne yazık ki her işletmede kredi kartı puanı kullanılamıyor. Bazı işletmeler puan kullanımını desteklerken bazıları buna imkan sunmuyor. Bunun için istediğiniz yerde kredi kartı puanınızı kullanamayabilirsiniz. Ancak çoğu işletme puan kullanımına izin vermektedir. Genellikle büyük market zincirleri, giyim mağazaları, benzin istasyonları gibi sık alışveriş yapılan işletmelerde kredi kartı puanı kullanılabiliyor.

Kredi Kartı Puanı Nerede Kullanılır?

Kredi kartı puanı yukarıda belirttiğimiz gibi pek çok işletmede kullanılabilmektedir. Ancak, bu konuya biraz daha açıklama getirmek gerekebilir.

Özellikle Migros gibi büyük market zincirlerinde kredi kartı puanı kullanılabilmektedir. Hatta bu gibi büyük mağazalar zaman zaman düzenlediği kampanyalarıyla kredi kartı puanı kazanmanızı da sağlayabilir. Bu yüzden kampanyaları sık sık takip etmeniz sizin yararınıza olabilir. Büyük market zincirleri haricinde diğer işletmelerde pos cihazının sürümüne ve mağaza anlaşmasına bağlı olarak kredi kartı puanı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Garanti Avans Hesabı Açmak – Avans Hesap Nasıl Açılır? [REHBER]

Marketler haricinde, en çok kredi kartı kullanılan yerlerden bir tanesi de akaryakıt istasyonlarıdır. Buralarda kredi kartına olan talepten dolayı hemen hemen her bankanın pos cihazı bulunmaktadır ve güncellenmektedir. Hemen hemen her akaryakıt istasyonunda puanlar kullanılabilmektedir. Yine de alışveriş yapacağınız benzinliğe danışmanızda fayda var.

Tüm bunların haricinde pek çok giyim mağazasında, alışveriş merkezinde, gsm operatörlerinde kredi kartı puanı kullanılabilmektedir. Aynı zamanda kredi kartı kullanımına izin veren e-ticaret siteleri de bulunmaktadır. Örneğin; n11.com’da kredi kartı puanı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Puanı Sadece Kampanyalarla Mı Kazanılır?

Kredi kartı puanlarının sadece kampanyalarla kazanıldığını söylemek yanlış olacaktır. Bankanız sizin hareketlerinize, alışverişlerinize, ekstrelerinizi ödemenize göre de puan hediye edebilmektedir. Yani hemen hemen yaptığınız her alışverişten puan kazanabilirsiniz. Tabi ki buralardan kazanacağınız puanlar kampanyalara göre çok daha düşük olacaktır.

Kredi Kartı Puanımını Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı puanını öğrenmenin en pratik yöntemi akıllı telefonuna yüklediğiniz uygulamalar olacaktır. Kullandığınız bankanın mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza yükleyerek bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede çok pratik bir şekilde kredi kartı puanınızı öğrenebilirsiniz.

Bunun haricinde internet bankacılığı, ATM ve bankanızla telefon aracılığıyla iletişim kurarak kredi kartı puanınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Nakite Çevrilebilir Mi?

Çoğu banka müşterisine böyle bir imkan sunmamaktadır. Hatta kullanım yerlerini de kısıtlamaktadır. Dolayısıyla puanlarınızı nakite çevirme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bunun yerine kredi kartı puanı kullanılabilen işletmelerde harcama yapmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Kredi Kartı Puanları Silinir mi?

Kredi kartı puanları normal şartlar altında silinmemektedir. Ancak, her sene sonunda kredi kartınızda birikmiş olan para puanlarınız yılbaşına girmeden silinecektir. Bu yüzden sene sonu yaklaşmadan kredi kartınızdaki puanları harcamanızı tavsiye ederiz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın