Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

Borcun yeniden yapılandırılması, insanların genellikle kredileri ödemek veya kredi kartı borcunu ortadan kaldırmak için kullandıkları çeşitli borç azaltma seçeneklerinden biridir.

Borcun yeniden yapılandırılması tipik olarak çeşitli borçları ödemek için yeni bir kredi almayı içerir. İdeal olarak, herhangi bir borç yeniden yapılandırma anlaşmasının şartları, aylık ödemelerin toplam tutarını ve / veya zaman içinde ödenecek toplam anapara ve faiz miktarını azaltarak tüketiciye avantajlı olmalıdır.

Ne yazık ki, borç yeniden yapılandırma düzenlemelerinin bazı ortak tuzakları vardır. Finansal sıkıntıda olan veya kredi puanı zarar görmüş tüketiciler için, borç yeniden yapılandırma kredisini makul bir oranda elde etmek zor olabilir. Bazı borç yapılandırma kurumları bundan yararlanır ve çok yüksek ücretler alırlar.

Birçok tüketici en iyi şartlar için anlaşma yapamaz veya aylık ödemelerini düşürmeye o kadar odaklanırlar ki sonunda zamanla daha fazla faiz ödeyeceklerini fark etmezler.

Bir borç yeniden yapılandırma düzenlemesi düşünüyorsanız, Türkiye Tüketici Kredisi Danışmanlığı (TTKD) ile iletişime geçin. Bireylere ve ailelere kredi yardımı sağlamaya ve borçlarından çıkış yollarını bulmalarına yardımcı olmaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Deneyimli kredi danışmanları, borcun yeniden yapılandırılmasının sizin için en iyi yol olup olmadığına veya diğer borç azaltma programlarının daha avantajlı olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Alternatifler

TTKD, tüketicileri sık sık borç yeniden yapılandırma anlaşmasına alternatif olarak borç yönetim planı gibi diğer borç ödeme programlarını değerlendirmeye teşvik eder.

kredi-karti-yapilandirma

Bir borç yönetimi programı kapsamında, mali durumunuzu değerlendirmek, bir bütçe oluşturmak ve her ay borcunuzu ödemeye yönelik para ayırmak için danışmanlar ile birlikte çalışırsınız.

Borç ödemelerinizi birleştirirsiniz, böylece kuruma her ay bir ödeme yapabilirsiniz ve kurum borçlarınızın zamanında ödenmesini sağlamaktan sorumlu olur. Bu, mali durumunuzu yönetmenizi, ödemeler konusunda güncel kalmanızı ve birçok kişiye çok para borçlu olmanın stresini azaltmanızı kolaylaştırır.

Ayrıca borçlarınız üzerinde birçok yeni fırsat elde edersiniz, alacaklılarınızla finans ücretleri, faiz oranları, gecikme ücretleri ve diğer masraflarda olası indirimleri elde edersiniz.

Bu, paradan tasarruf etmenize yardımcı olur ve borcunuzu daha hızlı ödemenizi mümkün kılar. Kredinizi yapılandırmak istiyorsanız  Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?  başlıklı makalemizden faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Avantajları

  • Yeni kredi yok. Bir borç yönetimi programı yeni bir kredi almayı gerektirmediğinden, kredi puanınızı korumak daha kolay olabilir.
  • Daha az maliyet. Borç yeniden yapılandırma anlaşmaları oldukça maliyetli olsa da, TTKD ile bir borç yönetimi programının maliyeti minimumdur. Kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak ücretlerimizi mümkün olduğunca düşük tutmaya kararlıdırlar.
  • Yararlı destek. Kredi danışmanları, borcun önlenmesi ve paranızın yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak yardımcı araçlar ve eğitim kaynakları sağlayarak sürecin her aşamasında size destek olurlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir? Bilinmesi Gerekenler

İflas Borçlarında Yapılandırma

Borcun yeniden yapılandırılması genellikle bir şirket ile alacaklıları arasında doğrudan müzakereleri içerir. Yeniden yapılandırma şirket tarafından başlatılabilir veya bazı durumlarda alacaklılar tarafından uygulanabilir.

Öte yandan, iflas, esasen finansal zorluklarla karşı karşıya olan bir şirketin yasal olarak zorlanan bir duraklama yoluyla alacaklılara ödemeleri erteleyebildiği bir süreçtir. İflas ilan ettikten sonra, söz konusu şirket alacaklıları ve mahkemeyi bir geri ödeme planı oluşturmak için zorlayacaktır.

Şirketin geri ödeme planının şartlarını yerine getirememesi durumunda, alacaklıların borcu geri ödemek için kendini tasfiye etmesi gerekir. Buradaki geri ödeme koşullarına mahkeme tarafından karar verilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Şirketler veya bireyler, borç ödeme koşullarını yeniden düzenlemek için alacaklılarla doğrudan müzakerelere girerek borçların yeniden yapılandırılmasını sağlayabilirler. Alternatif olarak, sözleşmenin şartlarını yerine getirmeyen şirketlere borç yeniden yapılandırılması da uygulanabilir.

Borcun yeniden yapılandırılmasını düşünen bir şirket veya birey, kolayca çözülemeyen finansal zorluklarla karşı karşıyadır. Bu koşullar altında şirket veya birey, borçlarını yeniden yapılandırma veya iflas başvurusu gibi sınırlı seçeneklerle karşılaşır. Mevcut borçların yeniden yapılandırılması, uzun vadede iflas başvurusu yapmaktan daha verimli ve uygun maliyetlidir.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak için ilk olarak bankanızın yapılandırma programları hakkında bilgili olmalısınız. Bu bilgileri bankanızın resmi internet sitesinden veya müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz.

Banka şubelerinden veya yine müşteri hizmetlerinden banka ile görüştükten sonra borcunuzu yapılandırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Size uygun yapılandırma programları sunacaklardır.

Bu programlar beraberinde belli faiz ücretleri de getirecektir. Çoğu banka borçları maksimum 12 ay vadeli olarak yapılandırmaktadır. Kredi kartı yapılandırma hesaplama işlemi yapmak için ise yine bankanızın resmi internet sitesinden veya internet üzerinde var olan bazı hesaplama araçlarından yardım alabilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın