Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir? Hangi Ürünlerde Geçerli?

Özel Tüketim Vergisi olarak adlandırılan ÖTV, belirli mal ve ürünler için geçerli olan harcama vergisidir. Kesin olarak belirlenmiş bir orana veya değere göre hesaplanır.

ÖTV bir kere alınan bir vergi türüdür. Daha öncelerde var olan istihlal vergisi ile benzer özellikler taşımaktadır. İlk kez Avrupa Birliği ile uyum içerisinde yapılmış olan kanun değişikliği ile ortaya çıkmıştır. Bu verginin uygulanmasındaki amaç gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Dolayısıyla lüks tüketim maddeleri ile sağlığa ve çevreye zararlı mallara uygulanmaktadır.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Hangi Ürünlerde Uygulanır?

Özel Tüketim Vergisinin uygulandığı pek çok farklı kalem bulunmaktadır. Bu ürünlerin tam listesini yapmak oldukça uzun olacaktır. Bu yüzden sizler için kategoriler haline ayırdık;

  • Lüks ürünlerde ( lüks arabalar, ziynet eşyaları, lüks mobilyalar, kürk gibi)
  • İnsan sağlığı için zararlı olan ürünler (alkol, tütün ürünleri)
  • Lüks beyaz eşyalar
  • Çevreye zarar veren lüks ürünlerde (benzin, kömür gibi)

uygulanan vergi türüdür.

Kimlerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Ödemesi Gerekir?

I, III ve IV sayılı tarifeli mallar ile II sayılı tarifedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanları imal ve ithal edenler ile bu malların müzayede yoluyla satışını gerçekleştirirler. Lüks motorlu araç ticareti yapanlar, aracı kullanmak üzere ithal edenler ve ya müzayede yolu ile aracın satışını gerçekleştirenler ÖTV’den yükümlüdürler.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) İstisnası Nedir?

2016 senesinde kanunlarda yapılan düzenlemeden sonra, Özel Tüketim Vergisi alınması gereken bazı ürünlerden ÖTV alınmayacağı açıklanmıştır. Bu kanun 7 numaralı madde olarak eklenmiştir ve geçidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Banka Kredisi Devredilir Mi? Bilinmesi Gerekenler

ÖTV’den muaf ürünler; taksi, otobüs, minibüs veya dolmuş ile şehir içerisinde hizmet veren veya kamyon veya kamyonet ile ticari yük taşıma hizmeti veren firmalar ÖTV istisnasından yararlanabilir. Bunların haricinde aşağıdaki listedeki ürünler ÖTV istisnasından yararlanabilir.

ÖTV’nin KDV’den Farkı Nedir?

ÖTV tek aşamalı bir vergi türüdür. Tüketicinin satın alacağı üründen ilk olarak alınan harcama vergisidir. ÖTV; konusuna giren ürünlerden, bir seferlik olmak üzere, imalat, ithalat ya da ilk iktisap aşamasında alınır.

ÖTV alınmış bir ürünün ikinci el olarak satılmasında tekrardan ÖTV alınması mümkün değildir. ÖTV ile KDV her ne kadar birbirine benzeyen vergiler olsa da ÖTV’yle KDV’yi ayıran en temel özellik budur.

KDV hakkında daha detaylı bilgi almak için KDV (Katma Değer Vergisi) Nedir? Nasıl Hesaplanır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi Oranları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere ÖTV vergisi her ürün için farklı oranlarda olabilir. Bu oranlar sürekli güncellenir ve yapılan güncellemeler Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinde paylaşılır. Buradan ÖTV oranlarına bakılarak ÖTV miktarı hesaplanabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesindeki ÖTV oranlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın