Seyahat Sigortası Nedir? Avantajları Nelerdir? [KAPSAMLI REHBER]

Seyahat, her insanın hayatına bir şekilde değen bir konudur. Ancak seyahat ederken kişinin kendini güvene alması son derece önemlidir.

Gerek yurtiçi seyahatlerinde gerekse de yurtdışı seyahatlerinde sigortanın olması birçok yönden kişiye avantaj sağlar.

Peki, seyahat sigortası nedir, seyahat sigortasının süresi nasıl belirlenir, seyahat sigortası fiyatları hangi kriterlere göre değişir? Tüm bu sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu yazımız ile seyahat sigortası ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız.

Seyahat sigortası nedir?

Yurtiçi veya yurtdışı seyahatlerinde kişinin karşılaşabileceği onca durum vardır. Kaza, hastalık, valiz kaybı ve daha akla gelebilecek birçok sorun… Yaz aylarının yaklaşmasına az bir zaman kala yaz tatilini değerlendirmek isteyenler, yurtiçi ve yurtdışı destinasyonlarından seçimlerini yaparak hazırlıklarını yapmaya başladılar.

Tabii ki her insan çıkacağı seyahatin güvenli olmasını ister. Başına gelebilecek her olaya karşı kendini güvende tutarak tatilinin keyifli bir şekilde devam etmesini ister. İster istemesine ama bazı şeylere dikkat etmeden tatile çıkmak, planlandığı gibi sonuçlanmasına engel olabilir veya uğranılan maddi kayıplar yüzünden can sıkıntısına neden olabilir.

En basitinden bir valizin kaybolması bile maddi ve manevi yönden kişinin yapacağı tatili veya iş seyahatini önemli oranda olumsuz yönde etkileyebilir ya da yurtdışına çıktığında başına bir kazanın gelmesi ya da hastalanması durumunda yine seyahatin istenildiği gibi yürümesi engellenebilir.

İşte tüm bu durumlara karşı seyahat sigortası yaptırmak, başa gelecekleri engellemese de en azından başa gelecek durumların maddi kayıplarını güvence altında tutmaya yeter.

Yurtdışına seyahat edecek kişilerden istenen ve mutlaka olması gereken şeylerden biri seyahat sigortasıdır. Avrupa gezisine çıkmak isteyenlerden vize işlemlerinin ön bölümünde (Schengen vizesi) “vize sigortası” mutlaka istenir. Çünkü seyahat esnasında başa gelebilecek herhangi bir durumun maddi anlamda Avrupa ülkelerine zarar vermemesi önemlidir.

Aslında bir anlamda Avrupa’nın seyahat vizesi şart koşmasının bir nedeninin de kendilerini sağlama almak istemelerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ama her iki taraf açısından da sigortanın olması daha rahat bir seyahatin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Seyahat sigortası satın alınırken kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli bazı konular vardır. Mesela poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına, ziyaret edeceğiniz ülkenin varsa vize şartlarına uygunluğu gibi konulara önem vermeniz gerekir. Çünkü belirleyeceğiniz bilgiler doğrultusunda çıkartılacak fiyatın değişmesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu yüzden saydığımız bu kurallara dikkat ederek sigorta satın almanız gerekmektedir.

Seyahat sigortası süresi ne kadardır?

Seyahat sigortası, özellikle yurtdışına sık çıkanlar için önemlidir. Sigorta satın alırken yurtdışına çıkma sıklığınıza göre belirleyebileceğiniz gibi bunu sadece tatilde veya seyahatte olduğunu günler için de sınırlama hakkına sahipsiniz. “Seyahat sigortası süresi ne kadardır?” sorusuna cevap verirken de bu şekilde düşünmek gerekir. Yani çıkacağınız seyahatin uzunluğunu göz önünde bulundurarak yaptırmanız önemlidir.

Gideceğiniz ve döneceğiniz günlerle belirli ise bu günler içinde sigorta satın alabilirsiniz. Ama diyelim ki yurtdışı seyahatine çıkacaksınız ama planlarınız 10 gün olsa bile bu durumun 20 güne kadar sarkabileceği durumu varsa o zaman kendinizi garanti altına almak adına 1 aylık seyahat sigortası yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Seyahatte olduğununuz dönemlerde başınıza gelebilecek olası bir durumda sigorta sürenizin dolmuş olması, haklarınızı kullanamamanızı engel olabilir bu yüzden sigorta süresi tamamen kendi belirleyeceğiniz günlerle sınırlandırılmaktadır.

Seyahat sigortası, normal şartlarda en az 1 hafta en uzun 1 yıl şeklinde satın alınabilmektedir. Yurtdışı seyahatlerine sık çıkan biri iseniz ve yılda en az 4-5 ay kadar bir zamanınızı yurtdışında geçiriyorsanız her defasında yenileme için vakit kaybetmektense 1 yıllık seyahat sigortası alarak daha rahat edebilirsiniz. Tabi bu süreyi yine yurtdışına çıkma sıklığınıza göre belirlemeniz daha iyi olacaktır.

Seyahat sigortası ücretleri sabit mi?

Hiçbir sigorta türünde fiyatların sabit olmadığını kesin bir dille ifade etmemiz gerekir. Seyahat sigortası alacağınız firmaya göre fiyatlar değişebilir, alacağınız ek paketlere göre fiyatlar değişebilir. Bu yüzden size verilen poliçe ile birlikte yararlanacağınız konuların neler olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Katılım Bankası Nedir? BBDK Onaylı Bankalar Hangileri?

Her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de temel esas, müşteriye daha fazla ürün satmaktır. Bu yüzden sık yurtdışı seyahatine çıkıyorsanız öncelikle sigorta firması araştırması yapmanız gerekir. Bunu yaparken size verilen sözleşmeyi kontrol etmeniz, yararlanacağınız özelliklerin neler olduğuna bakmanız gerekir.

Mesela seyahat sigortasında sağlık konusu, valiz kaybolma durumu ya da kaza durumları gibi detaylar genel olarak bulunur ancak sigorta firmaları, daha fazla kazanç sağlamak için müşterilerine farklı özellikler de sunabilmektedirler tabi durum böyle olduğunda seyahat sigortası fiyatı da haliyle yükselmiş oluyor.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için yapılabilecek en güzel şey, sözleşmede yer alan özelliklerden hangisi işinize yaramayacaksa bunların çıkartılmasını istemeniz olacaktır. Tabi sabit bir firma ile çalışmaya başladığınızda ihtiyacınızın neler olduğunu bildikleri için size en uygun seyahat sigortası üzerinden fiyatlandırma yapacaklardır.

Seyahatte güvende olun

Her insan seyahat ederken gözünün arkada, aklının başına gelecek kazalarda veya olaylarda kalmasını istemez. Ama bunun için bodoslama bir şekilde seyahate çıkmak kesinlikle doğru değildir. Başınıza gelebilecek muhtemel kazaların neler olabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz.

Mesela gittiğiniz yerde kaldığınız otelde eşyalarınızın kaybolması durumu, seyahatte iken hastalanma durumunuz veya trafikte seyrederken kaza geçirmeniz gibi bariz durumlar, her an karşınıza çıkabilecek durumlardır.

Tüm bu durumlardan en az zararla kurtulabilmek için seyahat sigortası yaptırmanız işinizin kolaylaşması adına ve kaybınızın da en aza inmesi açısından önemlidir. Bu yüzden seyahatte güvende olmak için seyahat sigortası yaptırmanızı öneririz.

Neden seyahat sigortası yaptırmak gerekiyor?

Yurtiçi veya yurtdışı seyahatlere çıkarken insanın başına neler gelebileceği meçhuldür. Buradan giderken sağlık sıkıntısı adına herhangi bir sorununuz olmayabilir, valizinizi sağlam bir yere de koymuş olabilirsiniz, araç kiralarken kendinize ve şoförlüğünüze güveniyor da olabilirsiniz. Ama siz tüm bunlara karşı en iyi şekilde hazırlık yapmış olmanıza rağmen beklenmedik bir kaza ile ya da hastalık ile ya da valizinizin kaybolması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Maddi hasarlar her ne kadar basit gibi gelse de bazen kayıplar çok yüksek olabilir ya da hastalık durumunda herhangi bir hastaneye giderim düşüncesi ile hareket edebilirsiniz ama gideceğiniz ülkede sağlık kontrolleri için sizden istenecek paranın ne kadar olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz, bu da planlarınızın farklı bir şekilde işlemesine neden olabilir.

Tüm bu durumlara karşı kendinizi koruma altına almak için yaptırmanız gereken en önemli şey seyahat sigortası olacaktır.

Seyahate veya tatile çıkarken yol masraflarınızı da güvene almanız gerekebilir. Mesela gittiğiniz ülkeden dönüşte uçağınızın iptal edilme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda cebinizden ek bir paranın çıkmasını istemiyorsanız seyahat sigortası yaptırmanız gerekir.

Yolculuğunuzun iptal edilmesi, uçağınızın gecikmesi gibi birçok durumdan etkilenmeden seyahatinizin daha güvenli bir şekilde geçmesini sağlamak adına seyahat sigortası yaptırmanız, daha bir güvenli şekilde yolculuk yapmanızı ve seyahatinizin baltalanmasını engelleyecektir. Yani her açıdan seyahat sigortası yaptırmanız, sizin avantajınıza olacaktır.

Seyahat sigortası satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Seyahat sigortası fiyatları, yukarıda da belirttiğimiz gibi firmanın size sunacağı özelliklere göre değişebilmektedir. Bu yüzden sigorta satın almadan önce sizlere sunulacak ek özelliklerin neler olduğunu ve bu ek özelliklerin fiyatları nasıl etkilediğini incelemenizi öneririz. Daha da önemlisi bilmediğiniz bir firmadan sigorta satın almamanız çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Bireysel Kredi

Yorum yapın