Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır? [KISA ANLATIM]

Arbitraj kısa zamanda az risk alarak kar elde etme yöntemidir. Arbitraj nedir, arbitraj nasıl yapılır gibi arbitraj hakkında detaylar yazımızda…

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, maddi kıymeti olan bir mülkü bir piyasadan ucuza alıp, aynı mülkü, aynı anda, tehlike almadan, değişik bir piyasada daha yüksek maliyetten satarak elde edilen kara denir. Arbitraj fırsatı seyrek ortaya çıkar ve genellikle anlık olarak fazla talep veya arzın piyasa dengesini bozmasından kaynaklanır. Arbitraj yoluyla tehlikesiz biçimde kar sağlamak oldukça cazip görünse de sanıldığı kadar kolay değildir.

arbitraj-nedir

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj, piyasalar arasında oluşan dengesizliklerden yarar sağlama durumudur. Yatırımcı böyle bir dengesizliği fark ettiği zaman parasını katlamak için hızlı hareket ederek işlem yapmalıdır. Düşük maliyetli bir piyasadan aldığı ürünü farklı bir piyasada yüksek maliyete satma operasyonunu eş zamanlı yürütmelidir. Yatırımcı böyle bir vaziyette hızlı davranıp dengesizlikten yararlanamazsa piyasada oluşan dengesizlikten diğer oyuncularında haberi olur ve piyasa dengesi yeniden kurulur, dengesizlik ortadan kalkar.

Arbitrajı İşlemlerini Kimler Yapar?

Portföy yönetimi işleri yapan işletmelerin hazırlamış olduğu bilgisayar yazılımları sayesinde, piyasada oluşan arbitraj imkânları tespit edilmekte ve piyasa dengelenene kadar otomatik olarak alım veya satım operasyonları yapılmaktadır. Günümüzde para piyasalarında bilgi akışı çok çabuk bir şekilde olduğundan oluşabilecek arbitraj fırsatlarını manuel olarak tutmak ve bu fırsat kaybolmadan çok çabuk bir şeklide alım satım harekâtlarını bitirmek neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple arbitraj operasyonları için özel olarak geliştirilen algoritmik yazılımlar kullanılmaktadır.

Günümüzün piyasa şartlarında algortimik yazılımlar kullanmadan manuel olarak bu operasyonları gerçekleştirebilmek güçtür. Özellikle maliyetlerdeki hareketliliğin çoğaldığı zamanlarda ortaya çıkabilecek arbitraj fırsatlarından özel yazılımlara ihtiyaç duymadan da yararlanabilme imkanınız vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? Tüm Detaylar

Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Yeni ya da az tecrübeli bir yatırımcıysanız, arbitraj yaparken küçük miktarlarla yatırım yapın.
  • Piyasaları iyi inceleyin ve inceleme yapın.
  • Tecrübeli ve güvendiğiniz yorumcuların yazılarını okuyun, gerekirse bağlantıya geçerek fikir alın.
  • Her zaman bir tehlike olduğunu unutmadan ufak adımlarla ilerleyin.
Bireysel Kredi

Yorum yapın