Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? [⭐️TÜM DETAYLAR]

Hayvan yetiştirme konusuna giren arıcılık kredisi ile ilgili en çok merak edilen konuların başında gelen arıcılık kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızın tamamını okuyarak net bir şekilde anlayabilirsiniz. Arıcılık kredisi kullanımı, arı yetiştiriciliği sektörüne geçmek isteyen ya da işlerini büyütmek isteyen kişilere verilmektedir.

Hem devlet hem de özel bankalar tarafından kredi imkanları sunulmaktadır, Arıcılık kredisi kapsamında kişilere kovan desteği ve propolis üretimi gibi destekler sunulmaktadır. Kredilerden yararlanacak kişiler, arıcılık sektöründe bilgi sahibi olmalı ve kredi notu yüksek kişilerden seçilmelidir. Sonuçta alınacak destek de bir kredi olduğundan banka sicili durumu önem taşır.

Arıcılık Kredisi Hangi Alanlarda Verilir?

Arıcılık kredisi alınabilecek iş alanları ( Arıcılık kredisi nasıl alınır ) şu şekilde sıralanabilir:

 • Bal üretimi
 • Balmumu üretimi
 • Polen üretimi ve işlenmesi
 • Arı sütü işlenme, toplanma ve satışı
 • Polinasyon üretim
 • Bal paketleme ve satışı

Belirtilen alanlarda arıcılık yapmak isteyen çiftçilere kredi imkanları sunulmaktadır. Ancak kredi ve hibe destekleri için başvurulacak her kurum, kendi şartlarını ve kredi vereceği alanları belirler. Örneğin KOSGEB’den alınacak arıcılık desteğinde canlı arı alımı mümkün değilken, banka kredilerinde aldığınız krediyi dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

aricilik-kredisi-hakkinda

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık kredisi alınacak bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • İş Bankası
 • Akbank
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Şekerbank

Bu bankalardan arıcılık kredileri alınabilmektedir. Bunun yanı sıra arıcılık konusunda KOSGEB ve kooperatiflerden de destek alınabilir. Bankalar, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB ve kooperatif seçeneklerinin her biri için farklı koşullar ve başvuru yolları bulunmaktadır.

Kooperatiflerden Arıcılık Kredisi Almak

Kooperatifleri kullanarak arıcılık kredisi başvurusu yapmak, internet adresinde yapılacak duyurunun ardından mümkün olmaktadır. bağlı bulunulan kooperatiflerden bu destek alınabilmektedir. Tarım kredi kooperatifleri, bu konuda başvuru kabul etmektedir. Tarım kredi kooperatiflerinin arıcılık kredileri adıyla verdikleri destekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kısa vadeli arıcılık desteği talep eden kişiler için, malzeme ücreti olarak 12 aya kadar destek
 • Arı satın almak için verilecek kredi ile ana arı, kovan ve diğer arıların alımının yapılmasını içeren destek
 • Arıcılık malzemeleri kredisi ile gerekli aletlerin alınması

Belirtilen destekler, ayrı başlıklar halinde verilmektedir. Kişiler, aynı anda birden fazla desteği talep edebilirler. Kredilerin üst limiti 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu kredileri talep edenlerden en az 2 kooperatif üyesi, güvenilir ve kredi notu yüksek kefil istenir. Tarım kredi kooperatifinin vereceği kredilerin arıcılık kredisi faiz oranları şu şekildedir:

 • 1 yıl vade ile verilen krediler için faiz %0,66 olarak belirlenmiştir.
 • 4 sene vade ile alınan krediler için faiz %0,83 olarak belirlenmiştir.
 • 4 yıldan uzun süreli vadelerde faiz oranı %0,93 olarak belirlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatifine Arıcılık Kredisi İçin Nasıl Başvurulur?

Tarım kredi kooperatifine arıcılık kredisi için başvurmak, öncelikle işe başlamış olmanızı gerektirir. Kooperatif kredileri, genellikle başlangıç aşamasında verilmez. Kişinin daha önce bu iş üzerine tecrübesi olması, işini kurmuş ve işlemekte olan bir işletmeye sahip olması gereklidir. kooperatif destekleri, işini büyütmek isteyenlere daha fazla hitap eder. Bunun yanında kişilerin sermayelerini hazırlamaları ve arıcılık için gerekli başlangıcı yapmaları durumunda, daha düşük oranda da olsa, kooperatif kredileri alma şansı vardır.

aricilik-kredisi-veren-bankalar

Kişi, kurulum öncesinde kooperatife haber vermeli, yetki sınırları içerisinde bir arı çiftliği kurulacağını duyurmalıdır. Sermayesini ve yaptığı tüm harcamaları belgelemelidir. Böylelikle kurulum sonrası alacağı kredi ile fatura tutarının karşılanmasını talep edebilir. Kooperatiflerle yapılacak görüşmelerde arı sayısı, üretim durumu, makine ve alet varlığı gibi bilgiler detayları ile verilmelidir. Verilecek her bilgi belgelenmelidir.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği’nden Arıcılık Kredisi Almak

TAB ile arıcılık kredisi almak mümkün değildir. Çünkü kurum, arıcılık yapacak çiftçilere hibe desteği sağlamaktadır. Hibe desteği kapsamında üreticilerin harcamalarını faturalandırması istenmektedir. Üreticiler, harcamalarının %60’ı oranında hibe desteği alabilirler. Kurumun, Türkiye’nin 80 ilinin merkezinde şubesi bulunur. Bu şubelere kurulum aşamasında yapılacak başvurularla kişilere hibe desteği verilebilmektedir. Bazı bankalar, bu kuruma üye olunmasını arıcılık kredisi için şart koşmaktadır. Kurumun verdiği hibe, her türlü destek ve malzeme alımı için kullanılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  🥇 Yasal Takipte Olana Kredi Veren Bankalar [⭐️ GÜNCEL LİSTE]

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Arıcılık Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen arıcılık destekleri, 30.000 TL hibe şeklinde üreticilere ulaştırılmaktadır. Alınacak tutar, geri ödemesiz olarak verilir. Proje başvurusu şeklinde yapılacak hibe desteği değerlendirmesi, başvuru sahiplerinin sistem üzerinden proje hazırlamasını gerektirir.

Kişilerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinde hazırlayacakları projeler, bakanlık yetkilileri tarafından değerlendirilir ve puanlanır. En yüksek puandan en düşük puana doğru hibe desteği sağlanır. Bunun yanında bölgede bulunan halk eğitim merkezinden alınacak arıcılık eğitimi sertifikası, kişilerin 5 puan daha fazla almasını sağlayacaktır.

Kişiler, hibe beklerken yaptıkları harcamaları faturalandırarak hibenin direkt olarak ödenmesini sağlayabilir. Her yıl Nisan- Mayıs döneminde bakanlığın sitesinde başvurularla ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. bu bilgilendirmeler dikkate alınarak önce web sitesinden ön başvuru yapılmalı, sonrasında proje hazırlanmalıdır.

KOSGEB Arıcılık Kredisi Desteği

KOSGEB’in arıcılık desteklerinden yararlanmak için kişilerin KOSGEB girişimcilik kursuna katılması gerekmektedir. girişimcilik sertifikası almayan kişiler, arıcılık desteği ve diğer desteklerden yararlanamaz. KOSGEB arıcılık kredisi, arı alımında kullanılamaz.

Canlı hayvan alımı için destek vermeyen KOSGEB, arı alımında da aynı tutumu göstermektedir. Ancak bal üretim tesisi kurulumu gibi nedenlerle kredi başvurusu yaptığınızda, ihtiyaç duyduğunuz makine ve teçhizat KOSGEB kredisi ile karşılanır.

kosgeb-aricilik

Öncelikle aklınızdaki fikir ile KOSGEB kurslarına katılmanız ve KOSGEB veri tabanında isminizi kaydetmeniz gerekmektedir. Kurs süresince devamsızlık yapmayarak başarı belgesi ile kursu tamamlamalısınız. Sonrasında yapmak istediğiniz işi proje haline getirmelisiniz.

Arıcılık için kaç arı ile başlayacaksınız? Ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Ne kadar sermayeniz var? Hedefleriniz neler? Bütün bu sorulara projeniz içerisinde yanıt bulunmalıdır. Sonrasında projenizi, sunum dönemlerinde KOSGEB üyelerine sunmalısınız. Projenize ön onay gelmesi halinde güvenle kuruluma başlayabilirsiniz. Ancak ön onay gelmediği sürece size destek verilmeyecekmiş gibi düşünmeniz gerekir. Desteğiniz, yönlendirileceğiniz banka şubesinden size ulaştırılacaktır.

Bankalardan Arıcılık Kredisi Almak

Bankaları kullanarak arıcılık kredilerinden yararlanmak için kişinin öncelikle hangi bankadan kredi kullanacağına karar vermesi gerekir. Bu konuda her banka farklı kriterler getirmiştir. Banka kriterleri, sermaye miktarı ve işi daha önce yapmış olmayı kapsar. İlk defa arıcılık yapacaksanız ve daha önce tecrübeniz yoksa, kredi alımlarınız zor olabilir. Bunun yanında kişilerden kefil ve teminat talep edilebilir. Bu da bankanın inisiyatifindedir.

Arıcılık Kredilerinde İstenen Belgeler

Arıcılık kredisi  taleplerinde istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapan kişinin T.C. kimlik belgesi
 • Kişinin geliri var ise maaş bordrosu veya kira belgeleri
 • Arıcılık yapılacak bölgeye ait kira ya da tapu belgeleri
 • Tarım kredi kooperatifinden kredi alınıyorsa 2 adet kefil
 • Teminat olarak sunulacak taşınmaza ait belgeler (tapu gibi)
 • Bankaların özel olarak isteyeceği belge ve evraklar

İşe 10.000 TL gibi düşük tutarlarla başlayacaksanız banka size ihtiyaç kredilerini önerecektir. Ancak kullanmak istediğiniz kredi fazla ise, özel olarak arıcılık kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını değerli ziyaretçilerimize verdik fakat bankaların şubelerini muhakkak ziyaret etmeniz gerekecektir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın