Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? [⭐️ TIKLA ÖĞREN]

Emeklilik sürecini yaşarken ek gelirinizin de bulunması daha refah içinde bir yaşam sunacağından, geleceğinizi garanti altına almak amaçlı Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) siz de dahil olmak isteyebilirsiniz.

Bu sistem %25 devlet katkısı ile desteklenen emeklilik yıllarında daha da sağlıklı yaşam kalitesini artıracağından büyük ilgi görmektedir. Ancak bazı durumlarda mevcut emekliliğinizin olması nedeni ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak istediğinizde de bunu kolaylıkla yapabilmektesiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkabilirim?

Bireysel emeklilik sisteminden bağlı olduğunuz bankayı arayarak iptal işlemlerini başlatarak çıkabilirsiniz. Bireysel emeklilik çalıştığınız kurum tarafından otomatik olarak tanımlandığı için sizin tekrardan bankanızı arayarak bu işlemi iptal ettirmeniz gerekir.

45 yaş altında 4a ile 4c SGK (Sosyal Güvenlik Kurulu) tüm çalışanları zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemine dahil etmektedir. Bu sistem yani BES sistemine dahil edilen T.C. vatandaşları 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu duruma dahil olmaktadır. Bu sistemde çalışan kişilerin maaşlarından %3 kesinti yapılarak bu kesinti Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmektedir. Ayrıca biriken bu ödemelerin üzerine de %25 devlet katkısı adı altında para yatırılmaktadır.

bireysel-emeklilik

Bu sistemin hem olumlu hem de olumsuz tarafları bulunmaktadır. İstediğiniz zaman bireysel emekliliğinizi iptal ettirip daha önce kesilerek biriken paralarınızı geri alabilirsiniz. Emekli maaşınızı hangi bankadan alıyor olmanız fark etmemektedir. Yani hangi bankadan emekli maaşınızı alıyorsanız o bankaya müracaat ederek birikmiş paralarınızı toplu olarak alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) müşteri hizmetlerine iptal talebinizi bildirdiğinizde hangi banka olursa olsun bu biriken paralarınızı azami 14 gün içinde işleminizi iptal ederek size ait olan birikmiş paranızı iade edecektir. Bu işlemler için ister bankaya giderek talebinizi beyan eder gerekli evrakları imzalarsınız, ister e-posta aracılığı, ister telefonla beyan edip ayrıca iptal sözleşmesini imzalayıp gönderebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptal Talebi İçin Bankama Nasıl Ulaşabilirim?

Hangi banka olursa olsun Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki iptal talebiniz konusunda sizi bilgilendirerek işleminizi gerçekleşeceklerdir.

Ziraat Bankası BES İptali:

0850 222 97 00 numarayı tuşlayarak banka yetkili kişisi ile irtibata geçerek talebinizi bildirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Garanti Avans Hesabı Açmak – Avans Hesap Nasıl Açılır? [REHBER]

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali:

İş Bankasından emekli maaşını alıyorsanız ve Bireysel Emeklilik Sitemine dahil oldu iseniz ve bu sistemden ayrılmak istiyorsanız işleminizi iptal ettirmek için 0850 724 55 00 numarayı arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

Vakıf Bank BES iptali:

0850 222 04 00 numarayı arayarak BES iptalinizi yaptırabilirsiniz.

Garanti Banası BES İptali:

444 0 336 Garanti Bankası Bireysel Emeklilik iptali için arayacağınız numaradır.

Akbank Avivasa BES İptali:

Akbank BES iptali için 444 25 25 nolu telefon hattını kullanmaktadır. Bu numarayı arayarak BES iptal işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi BES İptali:

Bireysel Emeklilik sisteminden çıkmak istemeniz ve bunu işleme koymaları için 0850 222 04 44 numaralı çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

Deniz Bank BES İptali

0850 222 08 00 numaradan destek alabilirsiniz.

İNG Bank BES İptali:

İNG Bank BES iptali için 444 1 666 numarayı arayarak işleminizi çözümleyebilirsiniz.

HalkBank BES İptali:

0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak HalkBank bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapabilirsiniz.

Türkiye Finans BES İptali:

0850 222 2244 numarayı arayarak bireysel emeklilik sistemini iptal ettirebilirsiniz.

Finansbank BES İptali:

0850 222 09 00 numarayı arayarak bireysel emeklilik konusundaki iptali kararınızı bildirebilirsiniz.

TEB BES İptali:

TEB bireysel emeklilik işleminizi iptal ettirmek için 0850 200 06 00 numarayı arayarak yardım alabilirsiniz.

HSBC BES İptali:

HSBC müşteri temsilcisine bağlanarak, bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğinizi beyan etmeniz yeterli olacaktır. Bunun için 0850 211 01 11 numarayı aramanız yeterli olacaktır.

Konuyla ilgili videolu anlatım:

Bireysel Kredi

Yorum yapın