Kara Liste Nedir? Kara Liste Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bankalarla olan ilişkilerimiz Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutularak bize bir kredi sicili oluşturulur. Bankalarla olan ilişkimiz, aldığımız krediler, bu kredileri ödeme zamanlarımız, kullandığımız kredi kartları ve ödemeleri gibi faktörler bankalarla olan ilişkimizi etkilemektedir.

Ödemelerimizi zamanında yapmadığımızda vatandaşlar arasında “Kara liste” olarak bilinen listeye düşme ihtimalimiz çoğalıyor. Karar liste hakkında detaylar yazımızda…

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kullandığımız kredi kartları veya aldığımız krediler için belirtilen miktarda ve tarihte düzenli bir şekilde ödeme yapmalı. Bu ödemeleri geciktirdiğimizde veya ödemediğimizde kredi sicilimiz hasar görür, kredi puanımız düşer. 90 gün içerisinde ödeme yapmadığımız takdirde ise hakkımızda yasal işlemler başlatılır. 90 gün sonra ödeme yapsak dahi, ödemelerde yaptığımız bu aksaklık kredi siciline yansır ve bizim için eksi puan olur.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcunuzu ödedikten ve “Borcu yoktur” kağıdı aldıktan bir müddet sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir; 5 yıl sonra siciliniz temiz olsa dahi bankalar geçmişinizi görebilir ve önyargı ile değerlendirebilir, müracaatlarınızı negatif sonuçlandırabilir.

Kara Listede Olup Olmadığımızı Nasıl Öğreneceğiz?

Kara listede olup olmadığınızı bilmek için iki yol var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız kredi müracaatlarının kabul edilmemesi olabilir. Bunun dışında Findeks üzerinden kara liste durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Nasıl Alınır?

Maaş aldığımız bir banka varsa, bu bankaya yönelmek, kredi alma şansınızı artırır. En azından her ay hesabına düzenli bir paranın geldiğini görmek, bankayı size karşı yaklaştırır. Bankadan kredi veya kredi kartı isteğinde bulunmadan, ilişkileri kuvvetlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme direktifi verme gibi birtakım yollar izlemek işinize yarayacaktır. Hesap açtırdığınız şubeyle iyi ilişkiler kurmak ve kendinizi iyi tanıtmak da sizin açınızdan artı getir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açılır? [⭐️HEMEN ÖĞREN]

Dilerseniz ” kara listede olanlar kredi çekebilir mi? ” içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın