Kara Listedeki Kişiler Kredi Çekebilir Mi? Tüm Detaylar

Kara listedeki kişiler kredi çekebilir mi aslında kredi alma ihtimalleri çok düşüktür. Günümüze kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin sayılarının artması sebebiyle kara listeye girenlerin sayısında da artışlar olmuştur.

Kara listeye giren kişilerin ise borçları ödeyebilmek amacı ile akıllarına ilk gelen çözüm yoluysa genelde kredi çekmek olmaktadır. Ama yapılan düzenlemelere göre kara listede yer alan kişilere kredi çıkması ihtimali neredeyse sıfır seviyesindedir.

Kara liste nedir?

Kara liste, esasen somut bir liste olmayıp borçlarını zamanında ödeyemeyen ve haklarında yasal takip süreci başlatılan kişilere halk arasında kullanılmakta olan bir terimdir. Belli bir süre içinde ödenmeyen borçlar için yasal yollarla tahsil edilmesi yoluna girilerek kişiler hakkında yasal takip süreçleri başlatılır.

Kişilerin önceki zamanlarda bir yasal takip sürecine girmiş olmaları ya da zaten bir yasal takip süreci geçiriyor olmaları kredi notunda düşüşe sebebiyet vermektedir. kredi notu çok düşük olan ve hakkında yasal takip işlemi yürütülen kişiler içinse halk arasında “kara listede yer alma” tabiri kullanılmaktadır.

Kara listeye nasıl girilmektedir?

Kredi kartı ya da çekilen kredinin ödemesini belirtilmiş olan miktarda ve zamanında yapmayan kişiler, kara liste içinde yer almaya bir adım daha yaklaşmış olurlar. Yapılmakta olan her geç ödeme ya da eksik ödeme kredi notunun düşmesini sağlamaktadır.

Kişinin kara liste içine girmesini en çok yaklaştıracak olan olaysa kişi hakkındaki yasal takip sürecinin başlatılması olmaktadır. Yasal takip süreci, birbirini izleyecek olan 3 ay yani 90 gün boyunca ödeme yapılmaması durumunda bankaların alacaklarını yasal yollar ile tahsil edebilmeleri için başlatmış oldukları süreçtir. Eğer yasal süreç içine girildiyse kredi notunda ciddi bir düşme olmakta ve kara liste içine girilmektedir.

kara-liste-kredi

Kara listeden çıkma yolları

Kara liste içine girmiş olan kişilerin bu listeden çıkabilmek için yapmaları gereken ilk adım bankalara olan tüm borçların ödenmesidir. Borç ödenmedikçe kara listede kalınmaya devam edilecektir ve bankaların sunmuş olduğu pek çok hizmetten faydalanılamamaktadır.

Ayrıca tüm borçlar ödense dahi bankalar kişilerin daha önceleri yasal süreçten geçtiğini görebilmektedir. Tüm borçların ödenmesinin üzerinden 5 sene geçtiği zaman tamamıyla kara listeden çıkılabilmektedir. Bununla birlikte bu sür içinde tekrardan finansal ürünler kullanılarak kredi notu arttırılmaya çalışılmalıdır.

Kara listede olan kişiler ev, ihtiyaç ya da taşıt kredisi çekebilirler mi?

Sicilinde leke olan kişiler hiçbir kredi türüne başvuru yapamazlar. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK)bu konu ile ilgili kesin yaptırımlar uygulamaktadır. Kara liste içindeki kişiler, bankaların sunmuş olduğu hizmetlerin hiçbirinden yararlanamamaktadır. Hatta bu kişilere kredi kartı ya da kredi gibi hizmetlerden yararlanma imkânı sunan bankalara da cezalar verilmektedir.

Kara listede yer alan birisi nasıl kredi alabilmektedir?

Merkez bankasının kara listesinde olan ve kredi almayı isteyen kişiler, 5 sene süreyle bankların sunmuş olduğu kredi ile kredi kartı hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. Ama kredi notunun düşük olmasıyla kara listede olarak birbirine karıştırılmamalıdır. Kredi notu düşük olan kişilere kredi vermekte olan bankalar aracılığıyla kredi notu düşük kişiler kredi alabilmektedirler. Ancak kara listede yer alan kişilerin kredi kullanılması için yalnızca birkaç yolu bulunmaktadır. Kara listede yer alıp da kredi almanın yolları ise şöyledir:

  • Kredi notunun 1500 ve üzerinde olması,
  • Kefil göstererek kredi çekilmesi
  • İpotekle kredi çekilmesi
  • Nakit para karşılığında kredi çekilmesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Ekstre Atlama Mantıklı Mı?

İpotekli kredi nedir?

Sicili bozuk olan kişilerin kullanacak olduğu yöntemlerden birisi de ipotekli kredi imkânlarıdır. Bu hizmet, kara listedeki kişilerde özel olarak kullandırıldığı için her bankada herkes için uygulanmakta olan bir seçenek değildir.

İpotekli kredi, sicili bozuk olan ve kredi çekmeyi isteyen kişilerin üzerine kayıtlı olan ev, arsa, araba ya da değerli malların bankaya teminat olarak gösterilmesiyle kullanılan kredi türüdür. Eğer bu kişilerin kendilerine ait bir mal varlıkları bulunmuyorsa ipotekli kredi çekilmesi mümkün olmamaktadır.

Kefil göstererek kredi çekilmesi

kara listedeki kişiler kredi çekebilir mi? Bu tarz kişiler kefil göstererek kredi kullanma imkânına sahiptir. Kefil, borç sahibinin borcu ödememesi halinde muhatap olunacak ve borcun tahsil edileceği kişidir ve kredinin ödenmemesi riskini düşürmektedir. Bu durumda kefilin iyi olması kredinin alınmasında büyük önem taşımaktadır. Eğer gereken koşulları sağlayan ve kredi notu iyi olan bir kefille bankaya başvurulursa kredi alınabilmektedir.

Sicili bozuk olan kişilerin nakit karşılığında kredi alması

Kara listede yer alıp da nakit para vererek kredi çekilmesi özellikle kredi notunun yükseltilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Örnek vererek açıklanacak olursa; 10 bin TL kredi çekmeyi isteyen biri ilk önce bankaya 10 bin TL para getirmektedir ve bu parayı krediyi kullandığı sürece ipotek ettirmektedir.

Borç ödenip bittiğindeyse ipotek kaldırılır ve borçlu olan kişi parasını alabilmektedir. Aslına bakılırsa mantıklı bir işlem değildir. Ama kara listeye girilip de sonrasında durumunu düzelten kişilerde kredi notunun yükseltilmesi için etkili bir yöntem olmaktadır.

Kara listeden çıkmak mümkün mü?

Evet, kara listede bulunuyorsanız bu listeden çıkmakta mümkündür. Detaylar makalemizde yer almaktadır.

Kara listede yer alanlar hiçbir şekilde kredi çekemez mi?

Hayır, kara listede olanlara hiçbir şekilde kredi verilemez. Şartları sağlayıp kara listeden çıktıktan sonra kredi çekebilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın