İcra Takibi Nedir? İcra Takibi Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

İcra; borçlu kişinin borcunu bir şekilde ödeyememesi durumunda, alacaklı kişinin borcunu devletin gücüyle alması olarak özetlenebilir. İcra kendi arasında ikiye bölünür. Bunlar; ilamlı ve ilamsız olarak ayrılmaktadır.

İlamlı icra, bir mahkeme kararıyla başlatılan icra türüdür. İlamsız icra ise herhangi bir mahkeme kararı olmadan para ve teminat alacak olan kişilerin tahsili başlatabilmesidir. Mesela; İcra Müdürlüğünden ilamsız icra yolu ile kiralanmış taşınmaz mülkün tahliyesini isteyebilirsiniz.

İlamsız İcra Yoluyla Takip 

Alacaklı kişilerin çek, senet, poliçe veya mahkeme kararı olamadan, alacağı ipotek veya rehinle temin edilmemişse İcra Müdürlüğüne başvurması sonucunda ilamsız icra yolu ile icra takibi başlatabilir. Burada icra takibi başlatabilmek için alacağın var olduğunu ispat eden bir belge sunmak gerekli değildir.

Bu icra takibi, kural gereği yetkili icra dairelerinde açılır. Borçlunun yerleşim yerindeki icra dairesi yetkili merci olmaktadır. Borçlu kişi yetkisiz bir icra dairesinde başlatılmış olan bir takibe eğer itiraz etmezse takibin başlatmış olduğu icra dairesi de yetkili olur.

İlamsız icra takibindeki kişinin borçlu olmadığı düşünülüyorsa, borçlu kişi icra dairesinin kendisine gönderdiği ödeme emrine 7 gün içerisinde itirazı bildirmesi sonucunda takip durdurulur. Eğer bu süreçte itiraz edilmezse takip işlemi gerçekleşir.

İcra Takibi İtirazı Nasıl Yapılır?

Ödeme emrine tebliğ alan kişi, borçlu olmadığını düşündüğü zaman bu emre itiraz edebilri. İlamsız icra takibinde itiraz ödeme emrini gönderen icra dairesine yapılmalıdır. İtiraz dilekçesinde, hem icra dairesinin yetkisiz olduğuna hem de borca itiraz edilebilirler. Yetki itirazı, borca itiraz ile beraber yapılmalıdır.

Haciz Nedir?

Haciz, alacaklı kişinin talebi sonucunda borçlu olan kişinin mallarına el konulmasıdır. Bu işlem İcra Müdürlüğü aracılığı ile yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Stagflasyon Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Engellenir?

İcra Ödeme Emri Nedir?

İcra ödeme emri, borcunuzun bulunduğunu ve İcra Müdürlüğü tarafından bu borcunuza bir takip başladığını ifade etmektedir.

İcra Takibi Harç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İcra takibinin türüne göre farklı belgeler düzenlenmesi gerekebilir. Bunun yanında alacaklı kişinin kendisi veya avukatı borçlunun ikametgahının bulunduğu yerleşim mahkemesine gider. Burada icra tevzi bürosuna başvurularak alacağın miktarına göre belirlenen harç tutarı ödenir. İcra takiplerinde isteğe bağlı olarak avukat tutulabilir. Genelde şirket icralarında avukat tutulmaktadır.

Bireysel Kredi

Yorum yapın