Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açtırılır? Tüm Yöntemler [✔️TIKLA]

Dünya genelinde kredi kartının kullanımının çokça yaygınlaşması ile birlikte özellikle ülkemizde kredi kartı kullanımları diğer ülkelere kıyasla daha da üst seviyelere çıkmıştır.

Kredi kartları doğru şekilde ve uygun şekilde kullanılmamasından dolayı da ödeme konusunda zorluklar ortaya çıkardığından ötürü kapatılmak zorunda kalabilmektedir. Ama kapatılmış olan kredi kartlarının tekrardan açtırılması mümkün olabilmektedir.

Sonradan ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için tekrardan kredi kartı kullanmak istenilebilir ve bu yüzden de yeniden kart başvurusunda bulunmak yerine kapatılan kredi kartı açtırılabilir.

Peki, kapatılmış olan kredi kartı tekrardan nasıl açtırılabilir? Bu makalede sizlere bu konu ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Kapatılan Kredi Kartı Tekrardan Nasıl Açtırılabilir?

İlk olarak güvenlik açısından belirtilmelidir ki; önceden kapatılmış olan kredi kartı kesinlikle imha edilmiş olmalıdır. Bu durum, çalınma ve kopyalanma olaylarına karşı ciddi güvenlik önlemlerinden birisidir.

Kredi kartının iptal edilmesi durumunda kartın iptali onaylandıktan sonra kredi kartı ATM’ye takıldığında, ATM zaten karta el koyacak ve tekrardan vermeyecektir. Bu kart, banka tarafından imha edilecektir. Daha sonrasında iptal edilmiş olan kredi kartları tekrar banka kanalları aracılığı ile açtırılabilmektedir. Bu türden durumlar, özellikle iptal için başvuruda bulunulmuş ama hala kullanımına devam edilen kartlarda geçerli olmaktadır.

Kapatılmış olan kredi kartları için direkt olarak bankalara başvuruda bulunulmalı ve kesinlikle aracı kurumlar tercih edilmemelidir. Kapatılan kredi kartlarını açtıracağını söyleyen kurum ve kişiler, sadece bilgileri ele geçirmek isteyenler olup bankalar ile hiçbir fonksiyonu bulunmayan kişilerdir. Banka ya da kredi kartıyla ilgili bütün işlemler, kart sahibi banka tarafından yürütülmekte ve başvurunun da bu bankalara yapılması gerekmektedir.

Bankalara Başvuru Yapılarak Tekrardan Kredi Kartları Açtırılabilir

Önceden kapatılmış olan kredi kartının açtırılması istenmekteyse 3 seçenek bulunmaktadır.

İlk seçenek; çalışılan bankanın şubesine gidilerek müşteri temsilcisi ile kapatılan kredi kartının yeniden açılması istendiğinin söylenmesidir. Müşteri temsilcisi geri alınmak istenen iptal talebini kısa bir süre içinde işleme koyacaktır.

Başka bir seçenek olarak ise yine şubede bulunan müşteri temsilcisinin aranması olmaktadır. Fakat bu iki seçeneğin yanı sıra bankaya gitmeksizin kredi kartı açılmak istenirse ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranarak, iptal edilmiş olan kredi kartının tekrardan açılmasına dair talep kredi kartı merkezine bildirilebilir.

Tüm bunların haricinde bankanın internet bankacılığı kullanılarak eski kredi kartı yerine yeni bir kredi kartı başvurusunda da bulunulabilir. Eğer sicil ila ilgili olası bir sorun yoksa kredi kartı hemen açılacak ve gereken bilgiler sizden talep edilecektir. Ama sicil problemlerinden dolayı kredi kartı kapatılmışsa yeni kredi kartı başvurusundan onay alınmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Borç sebebiyle kapatılan kredi kartı iptal edildi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz seçeneklerle bankalara başvuruda bulunarak kredi kartının açtırılmak istendiği söylenebilir. Ama değerlendirilme süreci diğer yöntemler gibi kolay olmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Provizyonda Bekleyen İşlem Nedir? Provizyon Süresi [TIKLA ÖĞREN]

Kartın iptal edilmesinden bu zamana kadar olan sicil incelenecek ve gelecek ödemelerde meydana gelecek ödeme problemleri analiz edilecektir. Yani, borç sebebi ile kapatılmış olan kredi kartının açtırılması diğer durumlara nazaran biraz daha zor kabul edilmektedir. Ama bu tür durumlarla karşılaşıldığında internetten başvuru yapılmasının yerine sicilin temizlenerek kolay bir şekilde kredi kartı verecek olan bankaların tercih edilmesi daha mantıklı bir adım olmaktadır. Aksi takdirde kredi kartının tekrardan açtırılması zor olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesiyse bankanın aynı limiti size yeniden vermeyecek olmasıdır. Bu durum kesin olmamakla birlikte kapatılmış olan kredi kartı tekrardan açılacağından dolayı banka güncel kredi skoruyla değerlendirmede bulunacak ve yeni limit belirlemesi yapacaktır. Eğer belirlenecek bu limit işinizi görmeyecekse başvuru iptal edilebilmektedir. Üstelik bu aşamada, kredi kartlarının tekrardan açılması için onay alınamayabilir. Bu nedenden dolayı kredi skoru iyi öğrenilmeli ve bu doğrultuda işlem yapılması tavsiye edilmektedir.

Yapılandırma içine girmiş kredi kartı tekrardan açılabilir mi?

Yapılandırma içine girmiş kredi kartının açtırılması için aslında çok fazla bir seçenek bulunmamaktadır. Çünkü bankalar, yapılandırma içindeki kredi kartlarını tamamıyla iptal ederek sadece borç ödemesinde aktif biçimde kullanılmasına olanak tanımaktadır. Yapılandırma sürecinde, kredi kartıyla yapılacak olan tek işlem; kartın ekstresinin ödenmesi olmaktadır.

Bu sebepten dolayı kredi kartının yapılandırma borcu hala devam ederken, kartın tekrardan açılması pek mümkün olmamaktadır. Ama bu durum, kredi kartının yapılandırılması sebebine göre değişebilmektedir. Kredi notu düşük olmadığı zaman yeni kart başvurusu yapılabilir ve diğer bankalardan kredi kartı almaya çalışılabilir.

Yeni gelmiş kredi kartı nasıl açılabilir?

Aslında yeni gelmiş kredi kartlarının kullanımı açıktır. Sadece kullanıma başlanması için küçük bir onay süreci gerekmektedir. Kredi kartının kullanılması için yapılacak ilk şey, şifrenin belirlenmesidir. Şifrenin belirlenmesinin hemen ardından kredi kartı kullanıma açılmadıysa bir harcama yapma denenebilir. Bankaların ATM’leri aracılığıyla da şifre aktif etmenin yolları denenebilmektedir. Kartın güvenliği için ise şifrenin kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir.

Kredi kartınız borç dolayısıyla kapandıysa ve kredi kartı borcu yapılandırmak istiyorsanız  linkteki açıklamaları takip edebilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın