Katılım Bankası Nedir? BBDK Onaylı Bankalar Hangileri?

Türkiye’ de birden fazla banka modeli yer almaktadır. Bahsettiğimiz bu banka modelleri içerisinde yer alanlardan bir kısmına da katılım bankası deniliyor. Ülkemizde BBDK tarafından onaylı bir biçimde faaliyet gösteren 5 adet bankada bu banka modelinden mevcuttur. Alıcılarına helal kredi verdiğini iddia eden bu bankalar hangileridir ? Ayrıca öbür bankalar ile arasındaki farklar nedir ?

Katılım Bankası Nedir?

Katılım bankaları vatandaşlar için İslam usullerine uygun bir şekilde para finansmanı diğer bir deyişle kredi imkânı sunan bankalara denilmektedir. Ülkemizde katılım bankaları bireye ve devlete ait olmak üzere iki kulvarda yer almaktadır. Bu bankaların vatandaşlar için sağlamış oldukları finansmandaki usulden harici hepsi bire bir öteki bankalar ile aynı ilkeyle faaliyet göstermektedir. Peki katılım bankası caiz kredi olanağını nasıl sunar.

Bankalar Nasıl Caiz Kredi İmkanı Sunar?

Bir kredinin caiz olabilmesi için usul çok ehemmiyetlidir. Caiz kredi için usulün din adamlarımızın da tastiklediği biçimde verilmesi gerekmektedir. Ama ev olsun ama araç veya ihtiyaç kredisi kesinlikle alınan paranın caiz olabilmesi için alınacak olan mülkün banka yetkilisi tarafından alınması ve mülkü almak isteyen yurttaşa bankanın karını koyarak vadeli bir biçimde satması gerekmektedir. Bu durumda en büyük sorun parasal ihtiyaç yaşayanlar için geçerlidir. Eğer her hangi bir mülk almayacak ve nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız bunun için ancak usulün İslama uygun olması için bir mülkü alıp (altın, cep telefonu vb.) dilerseniz sonra o mülkü satmanız gerekmektedir. Bunun haricinde ki tüm kredi işlemleri caiz değildir.

İslami Usule Uygun Caiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz katılım bankaları olarak da bilenen bu bankalar yazımızın başında da belirttiğimiz gibi özel sermayeli ve kamu sermayeli olmak üzere iki biçimde yer almaktadır. Kar hisseleri hemen hemen hepsinin aynı oranlarda yer almaktadır. Ülkemizde yer alan katlım bankaları ise;

  1. Vakıf Katılım Bankası | Devlete Ait Bankadır
  2. Ziraat Katılım Bankası | Kamusal Sermayeye Sahip Bankadır
  3. Türkiye Finans Katılım Bankası | Özel Şahısların Bir Araya Gelerek Oluşturduğu Bankadır
  4. Kuveyt Türk Katılım Bankası | Bir Kaç Kurumun Bir Araya Gelmesiyle Oluşmuş Bankadır
  5. Albaraka Türk Katılım | Bir Kısmı Halka Açık Bir Kısmı Şahıslar Tarafından Kurulmuş Bankadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açtırılır? Tüm Yöntemler [✔️TIKLA]

Bu ve bunun gibi bankacılık işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Açık Kredi’de kalmaya devam edin. Banka, ekonomi, kredi ve daha birçok içerik hakkında en güncel bilgiler Açık Kredi’de.

Bireysel Kredi

Yorum yapın