Katılım Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Tüm Bilinmesi Gerekenler

Vadeli hesap ile yatırım yapmak isteyenlerin yanı sıra faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyenler de bulunmaktadır. Genellikle bu tarz yatırımların pek bir kazanç sağlamadığı düşünülse de bazı durumlarda bunun aksi yaşanabiliyor ve ciddi bir kar sağlanabiliyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de katılım fonudur.
Katılım fonunu sade bir şekilde anlatmak gerekirse yatırım için toplanan fon anlamına gelmektedir. Yani belirli bir yatırım için toplanan fona belirli miktarda yatırım yaparak yüzde olarak kazanç sağlar.

Buradan anlaşılacağı üzere katılım fonuna katılmak risk içermektedir. Bu ihtimal her ne kadar banka ve uzmanlar tarafından yapılan analizlerle en aza indirgenmiş olsa bile her zaman için ortada durmaktadır. Ancak alınan risk ile büyük meblağlar kazanmak da mümkündür.

Katılım Fonu Nedir?

Katılım fonunu yukarıda basit bir şekilde açıkladık, şimdi biraz daha detayına inelim. Katılım fonu, yapılacak olan bir yatırım için yatırım yapmayı isteyen kırım veya kişinin oluşturmuş olduğu fona verilen destektir. Bu fona para yatırdığınız taktirde bu fonda aidiyetiniz bulunmaktadır.

Bu aidiyet yatırdığınız para miktarı ile doğru orantılıdır. Bu ortaklığınız ile ne kadar kar veya zarar edeceğiniz aidiyetinizin oranına bağlıdır. Bir fona en çok yatırımı yapan kişi o fonun en yüksek oranlı kar ortağı ve aynı zamanda en yüksek oranlı zarar ortağı olacaktır.

Katılım Fonuna Katılmak Ücretli Midir?

Bir katılım fonunda yer almak istiyorsanız en az bir adet yatırım hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bu uygulanması gereken bir prosedürdür ve tüm yatırımcılar tarafından sağlanmalıdır. Bu yüzden de eğer yatırım hesabının bir hesap işletim ücreti bulunuyor ise bu ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücret bankadan bankaya ve kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Bunun dışından katılım fonuna katılmak için herhangi bir maliyet bulunmamaktadır.

Katılım Fonu Kazandırır Mı?

Belirttiğimiz üzere katılım fonları bir girişimin gerçekleşmesi için sermaye sağlanması üzerine oluşturulur. Yani bu girişim ilerleyen dönemlerde başarılı olursa kâr elde edebilirsiniz. Ancak bu durumun hiçbir zaman bir kesinliği olmayacaktır. Dolayısıyla katılım fonları sayesinde yüksek oranda kazanç elde edebileceğiniz gibi aynı oranda zarar ile de karşılaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açılır? [⭐️HEMEN ÖĞREN]

Katılım Fonundan Zarar Etmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer bir katılım fonuna dahil olduysanız zarar etmemek için yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmamaktadır. Ancak bir katılım fonuna dahil olmadan önce yatırım fonunu organize eden kurumun ve yatırım uzmanlarının araştırmalarını göz önünde bulundurmanız sizin için bir ön bilgi oluşturacaktır.

Bankalar ve uzmanlar tarafından sağlanan analizlerin genellikle büyük bir doğruluk payının olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Dolayısıyla yapılan analizleri inceleyerek en az riskli katılım fonlarını tercih edebilirsiniz.

Eğer büyük bir kâr elde edilmek isteniyorsa kimsenin yatırım yapmak istemediği bir fona yatırım yapmayı denemelisiniz. Ancak böyle bir durumda zarar etme ihtimalinizin de yükseleceğini belirtmeliyiz.

Katılım Fonuna Nasıl Başvurulur?

Katılım fonuna katılabilmek için ilk olarak hangi şirket veya kurum ile iş birliği yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer faizsiz bankacılık prensiplerine uygun bir şekilde yatırım yapılmak isteniyorsa, Kuveyt Türk’e bağlı olan KT Portföy tercih edilebilir. Bunun yanında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti, Akbank gibi banklar da portföy imkanı sunmaktadır.

Eğer çalışmak istediğiniz kuruma karar verdiyseniz bu kurumun şubesine giderek veya çağrı merkezine bağlanarak prosedürleri başlatabilirsiniz ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu prosedürlerin içerisinde nüfus kağıdının teslim edilmesi ve bir takım sözleşmelerin imzalanması yer almaktadır. Sözleşmelerin imzalanmasından sonra işlemleriniz tamamlanacaktır.

İşlemler tamamlandıktan sonra hesabın açılması 3 gün kadar sürebilmektedir. Ancak 3 günü geçmeyecektir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın