KYK Bursu Ne Kadar Para Veriyor? Hesaba Ne Zaman Yatıyor?

Bu yazımızda sizlere kyk bursu ile birkaç detayı paylaşacağız.

KYK bursu ne zaman hesaplara yatar?

Sorusunun cevabını merak edenler için KYK bursunun verilecek olduğu zaman dilimi olarak 2 farklı tarih öne çıkmaktadır. Bunlardan birisi Kasım ayı, diğeri ise Ocak ayıdır.

 1. Taahhütnamesi onaylanmış öğrencilere Kasım ayının sonunda Ekim ile Kasım birlikte olmak üzere 2 aylık ödeme yapılacaktır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burslar, kişilerin TC kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen tarihlerde öğrencilerin hesaplarına yatırılmaktadır. KYK burslarının hesaba geçme saati aydan aya farklılık gösterebilmektedir. Bursların yatmış olduğu saatle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün olmasa bile geçmiş dönemlere bakılarak ücretlerin genelde 00.00 ile 03.00 arasında yatırıldığı söylenebilmektedir. Aşağıda yer alan tabloya bakılarak TC kimlik numarasına göre KYK bursu ödemelerinin hangi tarihlerde hesaba aktarılacağı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

 • TC Kimlik Numarasının sonu 0 İle Biten kişiler için bursun yatma Tarihi Ayın 6’sı itibariyle
 • TC Kimlik Numarasının sonu 2 İle Biten kişiler için bursun yatma Tarihi Ayın 7’si itibariyle
 • TC Kimlik Numarasının sonu 4 İle Biten kişiler için bursun yatma Tarihi Ayın 8’i itibariyle
 • TC Kimlik Numarasının sonu 6 İle Biten kişiler için bursun yatma Tarihi Ayın 9’u itibariyle
 • TC Kimlik Numarasının sonu 8 İle Biten kişiler için bursun yatma Tarihi Ayın 10’u itibariyle gerçekleştirilmektedir.
 1. KYK bursu ücretleri, ilk kez burs ya da kredi alacak olan kişilere, müracaatta bulundukları öğretim yılının başı itibarı ile yani Ocak ayında ödenmeye başlanacaktır.

Bu öğrencilere, TC kimlik numaralarının son hanesine göre her ayı 6 ile 10’u arasında ücretler yatırılmaktadır.

kyk-hakkinda

KYK Bursu Veya Kredisi Hangi Bankaya Yatar?

Burs ya da kredi ücretlerini çekmeyi isteyen kişiler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun anlaşmalı olarak çalıştığı Ziraat Bankası aracılığı ile ücretlerini temin edebilmektedir. Kişinin ismine özel tahsis edilen kartları, gönderilmiş olan sözleşmeleri bankadan imzalayarak alacak olan öğrenciler, öğrenim kredilerini veya burslarını TC Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak istedikleri zaman veyahut da Ziraat Bankası şubelerine giderek temin edebileceklerdir.

KYK Burs Ücretleri Ne Kadardır?

KYK bursu ne kadar para veriyor ya da KYK öğrenim bursu ayda kaç para diye merak eden kişiler için Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı Ocak ayı itibarı ile ön lisans ve lisans öğrencilerinin burs ya da öğrenim kredisi ücretleri 500 TL’den 550 TL’ye çıkarılmıştır. Yüksek lisansta ise bu rakam 1100 TL’den 1600 TL’ye çıkarılmıştır.

KYK Bursunun Kazanıp Kazanılmadığı Nasıl Öğrenilir?

İlk olarak KYK resmi sitesinde bulunan sonuç sayfası üzerinden sorgulama yapılarak kredi ya da burs alınıp alınmadığı kontrol edilebilir. Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için; e-Devlet sistemine giriş yapılır, e-hizmetler bölümüne girilir, KYK burs ya da kredi onay işlemleri sayfasına gidilir, seçilmesi istenen kutucuklar işaretlenerek taahhütname onaylanır ve sonrasında sonuç görüntülenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  PTT Bonus Kredi Kartı Nedir? Nasıl Başvurulur?

KYK Bursu Nedir? KYK Bursunu Kimler Alabilir?

Yükseköğrenim görmekte olan başarılı ve ihtiyaç sahibi olan öğrencilere 5102 sayılı Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs ya da Kredi Verilmesine İlişkin olarak düzenlenen Kanunun hükümlerine göre karşılıksız olarak verilmekte olan paradır. Ayrıca kyk öğrenim kredisi nasıl alınır ve kimler alabilir diye merak edenler için ayrı bir yazı hazırladık.

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilmektedir?

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri,
 • 2 yıllık okullardan mezun olarak 4 yıllık okulların dikey geçiş sınavı ile ara vermeksizin üçüncü sınıfından devam eden kişiler, (intibak ya da hazırlık sınıfındakilere burs verilmemektedir.)
 • ÖSYM tarafından yapılan sınavın sonucunda ham puan olarak herhangi bir puan türünden ilk 100 içine giren kişiler,
 • Yüksek Lisans yani Master ya da Doktora öğrencileri,
 • Kurum ve Kuruluş Kanunu’na göre, Yönetim Kurulunca belirlenmiş olan ölçütlere göre Amatör milli sporcu olan kişiler KYK bursundan faydalanabilmektedir.

bu konu hakkında dilerseniz ” KYK Bursu Nasıl Çıkar? ” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

KYK Bursundan Kimler Yararlanamamaktadır?

 • KYK kurumundan dana önceden burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt olunan tarih itibarıyla bir öğretim yılı olarak kayıp yaşayan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu kişiler,
 • Yüksek lisans öğrencileri içinden hazırlık sınıfında öğrenim görmekte olan kişiler,
 • Askeri okul veya Polis akademisi öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresini uzatarak fazladan süreyle öğrenim görmekte olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunmuş olan kişiler
 • Açık öğretim veya uzaktan eğitim öğrencileri,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerince burs almak için yeterli bulunmayan öğrenciler KYK tarafından verilen burstan faydalanamamaktadır.

KYK Tarafından Verilen Geri Ödemeli Kredinin Bursa Dönüşebilmesi İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Geri ödemeli krediyi almaktayken durumunda sonradan bir değişiklik meydana gelenlerden; Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiş olan “öncelikli olarak burs verilecek kişiler” kapsamında yer alan öğrencilerin kredileri, söz konusu durumlarını belgelendirmeleri suretiyle öğrencilerin durumlarında meydana gelmiş olan değişikliğin izlendiği ödeme döneminden itibaren bursa çevrilmektedir. Bu durumun içinde bulunan kişilerin dilekçeyle Kurumumuzun Genel Müdürlük adresine bizzat ya da posta yolu ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın