Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren En İyi 15 Banka [⭐️ TIKLA GÖR]

Kentsel dönüşüm ifadesi son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız ve pek çoğumuzun beklentisi olarak karşımıza çıkan bir gelişmedir. Bankalardan kullanılabilecek olan kredilerin üst limitinin artırılması ise sevindirici haber olarak görülmektedir. Cumhurbaşkanının onayı ile 6306 sayılı kanun kapsamında Resmî Gazetede yayınlanmıştır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Desteği

Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından hak sahiplerine yapılan destek 50 binden 80 bine çıkarılmıştır. Ayrıca iş yeri yapım ve iş yeri edinim kredilerinde de 125 binden 200 bine yükseltilmiştir. Faiz desteği sağlanacak olan toplam kredi tutarı da 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarılmış durumdadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

 1. Türkiye İş bankası
 2. Deniz bank
 3. Akbank
 4. Türkiye Finans bankası
 5. Halk bankası
 6. Yapı Kredi
 7. Türkiye Vakıflar bankası
 8. TEB
 9. Bank Asya
 10. Şeker Bank
 11. Garanti Bankası
 12. Kuveyt Türk
 13. Albaraka
 14. Finans bank
 15. Ziraat bankası

Devlet desteğinin yanında başta devlet bankaları olmak üzere özel bankalar da Kentsel Dönüşüm destek kredisi vermektedir. Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Halk Bank başta olmak üzere diğer bütün bankalar farklı faiz oranları ile kentsel dönüşüm için kredi isteyen kişilere destek vermektedir.

Afet Riski Altındaki Yapıların Dönüştürülmesini Öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamındaki kredilerdir.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

KREDİ TÜRÜ VADE (AY) FAİZ ORANI (AYLIK) DEVLET FAİZ DESTEĞİ (AYLIK) KREDİ TAHSİS ÜCRETİ EKSPERTİZ ÜCRETİ
A SINIFI VERİMLİLİK B SINIFI VERİMLİLİK STANDART
Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi 03-120 % 1,34 % 0,41 % 0,37 % 0,33 Kredi Tutarı Üzerinden
% 0,5
Yok

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi hakkında detaylar için TIKLAYIN

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Oranları

Kentsel Dönüşüm Kredisi
Vade Müşteri Oranı* Devlet Destek Oranı Toplam Faiz Oranı
1 – 120 Ay %1,15 %0,33 %1,48

Halkbank kentsel dönüşüm kredisi hakkında detaylar için TIKLAYIN.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri ​ ​
Konut İşyeri
Bakanlık Tarafından Verilen Faiz Desteği Yıllık %4 (aylık 0,33) Yıllık %3 (aylık 0,25)
Kredinin Maksimum Vadesi 120 ay 84 ay
Kredinin Maksimum Tutarı 200.000 TL ​

Akbank kentsel dönüşüm kredisi hakkında detaylar için TIKLAYIN.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Tutar Vade Faiz Oranı Toplam
Faiz
Tutarı
125.000 TL 0-120 %1,25 154,182.28 TL

Denizbank kentsel dönüşüm kredisi hakkında bilgiler için TIKLAYIN.

Kimler Ne Kadar Bu Krediden Yararlanabilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 6306 sayılı kanuna göre riskli olan yapılarda vatandaşların risk taşıyan ve kendine ait olan 5 daireye kadar bu krediden yararlanabileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Ayrıca son 8 yılda sadece 564 bin konutun dönüştüğünü, 700 bin konutun da dönüşümünün sürdüğü bilgisini verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Ekstre Atlama Mantıklı Mı?

Acil olarak dönüştürülmesi gereken konut sayısının 300 bini İstanbul’da olup, 1,5 milyon, toplamda ise 6 milyon adeti aştığı görülüyor. Bu da kentsel dönüşüme verilen önemin altı çizerek kamuoyu bilgilendiriliyor.

kentsel-donusum-kredisi

Güçlendirme Sürecinde Vatandaşlar Mağdur Olmamalı

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı olan Sinan Türkkan da “Vatandaşın elini güçlendirecek ve dönüşüme hız kazandıracak gelişme” olarak değerlendirme yaptı. Ayrıca kentsel dönüşümle alakalı olarak talebin %50 oranında arttığının da altını çizdi.

Dernek Başkanı ayrıca riskli yapılarda verilen kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredilerinin de devlet destekli olduğunun altını çizdi. Ayrıca bankaların da bu sürece destek verdiği, kredi verme işlemlerinin daha da basit hale getirerek kolaylık sağlandığı bildirildi.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yararlanacaktır?

 • Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri,
 • Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı ya da sınırlı aynı hak sahipleri,
 • Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler, Kentsel Dönüşüm kredisinden yararlanacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri Nelerdir?

 • Kredi kullanacak olan hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacaktır. Bunun için riskli alan ya da riskli yapı özelliğine sahip olması gerekmektedir.
 • Riskli binanın tahliye edilmesi gerekmektedir.
 • Hak sahiplerine faiz destekli kredi tutarı azami 200.000 TL olup, birden fazla bağımsız bölüme sahip olma durumunda her bir bağımsız bölüm için 200.000 TL ödenecektir.
 • Kentsel dönüşüm konut kredisinde standart konutlar için %4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için %4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği verilecektir.
 • Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredisi için azami vade 10 yıldır. Bireysel İşyeri kredilerinde ise 7 yıldır.
 • Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak kişiler ödemelerini eşit taksitli ya da bitmiş konut edindirme kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak uygulanmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi faizi ne kadar?

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar tarafından verilen faizler genellikle % 0.33 ve %1.23 arasında değişiklik göstermektedir.

Kentsel dönüşüm kredisi geri ödemesi ne zaman başlıyor?

Kentsel dönüşüm kredileri için imzalar atıldıktan 24 ay sonra geri ödeme başlamaktadır.

Müteahhit kentsel dönüşüm kredisi alabilir mi?

Kentsel dönüşüm kredileri yalnızca yapının sahibi ve bu yapıda en az 1 yıl ikamet eden kişilere verilebilen bir kredidir.

Yorum yapın