Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açılır? [⭐️HEMEN ÖĞREN]

Kredi kartı kişiye özel olan, her geçen gün daha fazla kişinin kullandığı, alışverişlerde taksit imkanı da sunan bir karttır. Alışverişlerde para yerine geçen bu kartların artık temasız kullanılabildiği, dolayısı ile özellikle de pandemi döneminde bu özelliğin çokça tercih edildiği görülmektedir. Siz de dilerseniz mevcut kredi kartınızı temassız olarak yeniden çıkarttırabilirsiniz.

Kredi Kartının Temassız Özelliği Nasıl Açılır?

Bankalar kredi kartlarını kullanıcılarına verirken temassız özelliği konusunda bilgilendirilirler. Ayrıca isteğe bağlı olarak kart sahibi istemedikçe temassız uygulama özelliği açılmamaktadır. Diğer taraftan kartlarının temassızlığa açılmasını isterlerse de kartları temassız olarak açılır.

Kartınızı İnternet Üzerinden Temassız Özelliğini Açmak İstediğimizde Yapmanız Gerekenler

 • Bankanızın İnternet şubesine girin,
 • Kartlarım menüsüne gelin,
 • Kredi kartınızı seçin,
 • Kart ayarlarına girin,
 • Temassız özelliği açın.

Bu sırayı takip ederek kredi kartınızı temassız özelliğini aktif hale getirmiş olursunuz.

kredi-karti-temassiz-ozelligi

Kartınızı Telefon Aracılığı ile Müşteri Temsilcisi Yardımı ile Aktif Hale Getirmek

 • Bankanızın Müşteri temsilcisine bağlanın,
 • Kartınızın temassız özelliğinin açılmasını talep edin,
 • Müşteri temsilcisi talebinizi 3-5 dakika içinde gerçekleştirecektir.

Bu açılımı ya bankaya giderek yüz yüze çözümleyebilirsiniz, ya müşteri temsilcileri aracılığı ile kartınızı temassıza açtırabilirsiniz. Ya da İnternet bankacılığı üzerinden de kendiniz temassız olması için onay verebilirsiniz.

VİDEO ANLATIM

Kartınızda Temassızlık Özelliği Yoksa Ne Yapmalı?

Kredi kartınızın tarihi eski ise temassızlık özelliği olmayacağından mevcut kartınıza bankalar bu kartınızı alıp yeni ve temassızlık özelliği olan kartınızı size teslim eder ya da adresinize gönderir. Temassız kartınızı istediğiniz zaman temaslı ya da temassız olarak değiştirme şansınız bulunmaktadır. Bankalar kart sahiplerinin isteği doğrultusunda temaslı ya da temassız olarak değiştirme yapabilirler. Sadece kart sahibinin talimatı ile bu değişim yapılmaktadır.

Kredi Kartının Temassız Alışveriş Kapatmak için Ne Yapmalıdır?

Temassız alışveriş pratik ve kullanımı kolay görülse de bazı sakıncaları da bulunmaktadır. Örneğin kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda bulan ya da çalan kişi kartı rahatlıkla kullanabilir. Temaslı kartlarda ise mutlaka şifre gerektiğinden kredi kartı kullanılamaz. İşte tam da bu nedenle genelde kartların temassızlık özelliği olsa da pek çok kişi bu özelliği kullanmamayı tercih etmektedir.

Temassız özelliği olan kredi kartlarınızı şifre ile kullanmayı tercih ettiğinizde, temassızlık özelliğinden çıkartmak için

 • İnternet Şubesi üzerinden kapatılabilir,
 • Müşteri temsilcileri aracılığı ile de kartınızı temassız olarak kullanmayı iptal ettirebilirsiniz.
 • Banka şubesine giderek kartınızı temaslı kullanmayı tercih ettiğiniz için temassızlık özelliğinin iptalini isteyebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uluslararası Para Fonu (IMF) Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın telefon numarası kartın üzerinde bulunmaktadır. Bu numarayı arayıp yardım alabilir, müşteri temsilcilerine ulaşılabilir ya da sizi ilgili görevliye bağlayarak yönlendirebilirler.

Şu ana kadar kullanmakta olduğunuz kredi kartınız temassız kullanım özelliği yoksa ve siz kredi kartınızın temassız özelliği olsun istiyorsanız bankanıza müracaat ederek temassızlık özelliği olan kart talebinde bulunabilirsiniz. Böyle durumda banka yetkilisi sizin henüz kullanma süresi bitmediği halde temassız kart istendiğinde ya kartınızı iptal ederek yeni ve temassız kart çıkartılmasını sağlayacak ya da halen kullanmakta olduğunuz kartın temassızlığa dönüştürme özelliği olması durumunda bu özellik yüklenecektir.

Şifre kullanılarak alışveriş yapılan kredi kartları kullanım süreleri bittikten sonra kart yenilenmesine gidildiğinde otomatik olarak temassız kart özelliğini de taşıyan kartlar olarak kart sahibine verilecektir. Verilen kart temassızlık özelliği olduğu halde kart sahibinin onayı olmadığı sürece temassızlık özelliği açılmamaktadır. Temassızlık kartın hiç şifre kullanılmadan kullanılabilmesi anlamına gelmektedir. Bu durum bir avantaj gibi görülse de sakıncaları da bulunmaktadır. Örneğin kartın kaybedilmesi durumunda şifre gerekmediğinden kart kullanılabilir.

Banka Kartlarında Temassız Kart Var Mı?

Evet, bazı bankalar temassız özelliği bulunan banka kartlarını müşterilerine vermektedir. Bankanızdan bu kartı talep ederek temassız banka kartına sahip olabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Hemen Açılır Mı?

Evet, temassız özelliğini dilediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Temassız Alışverişte Limit Var Mı?

Evet, kredi kartlarında genellikle 50 TL olarak önceden ayarlanmış şekilde özellik açılır. Dilerseniz bu alışveriş limitini arttırabilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın