Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? [DETAYLI BİLGİ]

Kredi borcu bulunan bir vatandaşın bir başka vatandaşa kefil olup olamayacağı konusu insanlar tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında gelmektedir.

Bankaya kredi borcu olan bir vatandaşın bir başkasının Kredi borcuna kefil olup olamayacağı bankadan bankaya veyahut bankaların belirlemiş oldukları kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel itibarıyla kredi borcu olan birinin kefil olması, onaylanmayan bir durum olarak bilinmektedir.

Kefil olacak vatandaşın ikinci borçlu konumuna düşmesi, dolayısıyla bankalar aracılığı ile de seri bir şekilde gerçekleştirilecek incelemelere alınmaktadır. Kefil olacak kişinin banka ya da bankalara borcu bulunması kredi notunun düşük olması gibi kriterleri kefillik sürecini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyecek unsurların başında gelmektedir.

Bankalar, genel itibariyle kredi notu düşük olan veya yeteri kadar geliri bulunmayanlardan kefil talep etmektedir. Bu nedenle kefillerde çeşitli hususların bulunması gerekiyor. Bu yazıda kefil olmak amacıyla hangi şartların olması gerektiği ile bankaların hangi durumlarda kefil talep ettikleri gibi konuların bütün hususları siz değerli okurlarımız için hazırladık.

Kefil Olma Kriterleri Nelerdir?

Bankalar, kredi uygulamaları ile ilgili kefil olacak kişilerin çeşitli koşulları yerine getirmelerini istemektedir. Bankaların belirlemiş oldukları koşullara uyum sağlamayan vatandaşlar, kefil olarak kabul görmemektedir. Genel manada bankalar, kefillerde aşağıdaki koşulları istemektedir.

  • Kefil olacak vatandaşın sözlü ve yazılı bir şekilde beyanının alınması gerekir.
  • Kefil olacak vatandaşın, sözleşmesinde kimlik bilgileri açık bir şekilde yazılmalıdır.
  • Kefil olacak vatandaşın herhangi bir bankaya ya da bir başka finansal kuruluşa kredi borcunun olup olmaması hususlarında olmaması daha fazla dikkat çekmektedir.
  • Kefil olacak kişi, kredi başvuru süresi içerisinde bizzat kendisinin başvuruda bulunması gerekir kefil olacak vatandaşın herhangi bir bankaya borç ödemesi ile ilgili problemler yaşamamış olmasına dikkat edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  🥇 Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir? [⭐️DETAYLI BİLGİ]

Bankalar Hangi Durumlarda Kefil İstemektedir?

Genel itibarıyla bankalar kredi kullanma uygulamalarının yüksek bulunması ya da kredi kullanacak vatandaşların kredi notlarının yeterli düzeyde olmaması gibi durumlarda kefil talep etmektedir.

Buradaki maksat, bankaların sunmuş oldukları finansal kredileri garanti altına almaya çalışmalarıdır. Bazı durumlarda kefil zorunluluğu şartı aranırken bazı durumlarda ise uygulamalarının talep edilmemesi gibi durumlarda söz konusu olmaktadır.

Krediye Kefil Olacak Vatandaşların Dikkat Etmesi Gereken Faktörler

  • Kredi kullanacak vatandaş, borcunu vakti zamanında ödemediğinde bu borç kefilden tahsil edileceği için bu hususun özellikle de krediye kefil olacak vatandaş tarafından önemle bilinmesi gerekiyor.
  • Kefil olacak vatandaş, buna göre finansal durumunu hesaplayıp buna göre kefil olmayı kabul etmelidir.
  • Kefil olacak vatandaş, yakın zaman içerisinde kredi kullanmayı talep ederse bu durumu banka yetkililerine sormalıdır. Eğer ki bulunduğu kefillik konumunun kredi kullanmaya etkisi olacaksa bunu bilerek kefil olmalıdır.
  • Kefillik sürecinde gerekli olan bütün bilgi ve belgeleri öğrendikten sonra buna göre onay veya ret durumunu beyan etmesi gerekecektir.
Bireysel Kredi

Yorum yapın