Kredisi Olan Kişi Ölürse Ne Olur? Kim Öder?

Bireyin kredi borcu varsa ve bu durumda vefat durumu gerçekleştiyse ölen kişinin kredi borcu ne olur? Sorusu gündeme gelir. Bu sorunun cevabı genel olarak ‘’Kredi silinir’’ olarak bilinir ancak yanlıştır. Kredinin silinmesi çeşitli şartlar dahilinde olur. Bu şartlar sağlandığı taktirde ölenin kredi borcu silinir. Peki, bu şartlar nedir?

Hayat Sigortası Olursa Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çekerken birtakım sözleşmeler imzalanır ve bu sözleşmelere imzalar atılır. Bu sözleşmelerde yer alan ‘’Hayat sigortası bedeli’’ tahsilatını gerçekleştirdiyseniz ve hayat sigortanız varsa vefat durumunda kredi borcunuz silinir. Eğer, babanız veya anneninizin kredi borcu varsa kefiller ödemek zorunda kalmıyor.

Aynı zamanda doğal bir ölüm gerçekleşmişse o zamana kadar ki ödenilen tutar, kredi sahibinin yakınlarına ödeniyor. Şu şartlarda ödeme sağlanır;

  • Borçlu olan birey, doğal yollardan vefat ettiyse,
  • İntihar ve şüpheli ölüm durumları yoksa,
  • Kişi de olan hastalıklar sigorta poliçesinde beyan edilmişse

Hayat Sigortası Yoksa Kredi Borcu Ne Olur?

Eğer, krediyi çeken kişi vefat ettiyse ve hayat sigortası yoksa kredinin ödenmesi gerekir. Ölen kişinin hayat sigortası yoksa krediyi mirasçılar ödemek zorundadır. Tabi, bu durumda ‘’Reddi miras’’ hakkınız var ancak reddi miras yaptığınız zaman borcu ödemediğiniz gibi olan bütün mirastan da men edilmiş oluyorsunuz. Yani, vefat eden kişinin mal varlığı varsa borcu da ödemek zorundasınız.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur? Sorusunun cevabını yukarıdan yola çıkarak verebiliriz. Eğer, hayat sigortası varsa borç kapanır ve geriye dönük ödemeler yapılır.  Eğer, ölüm şüpheliyse borç mirasçılara kalır.

  • Kişinin ölümü şüpheli ise şunlar talep edilebilir;
  • İlave otopsi raporu istenebilir
  • Sigorta şirketi tarafından kişinin ölüm sebebi araştırılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Seracılık Kredisi Nasıl Alınır? Bilinmesi Gerekenler [⭐️TIKLA GÖR]

Hayat Sigortası Ödenen Krediyi İade Eder Mi?

Mirasçılar, reddi miras yapmamışsa ve kredinin bir bölümü ödendiyse ödenen miktar mirasçılara ödenir. Tabi, bunun için vefat eden kişinin hayat sigortası olması gerekiyor.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kişi kredi borcu tutarına sigorta yaptırmamışsa kredi kartı borcu mirasçılarına kalacaktır. Eğer, borcu ödemek istemezseniz reddi miras hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bireysel Kredi

Yorum yapın