Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nedir? Nasıl Başvurlur?

Esnafların krediye ihtiyaç duyduğu zamanlarda KOSGEB büyük rol oynuyor. Anlaşmalı bankalardan kredi çekmek isteyen esnafların, faiz oranını KOSGEB karşılıyor. Yani KOSGEB aracılığıyla faizsiz kredi alma imkanı sunuluyor. Bu program dahilinde esnaflara ve kobilere bu imkan sağlanıyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nedir?

Bu kredinin sağlanmasındaki temel neden orta ölçekli ve küçük ölçekli işletme sahiplerinin nakit ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bunun yanında esnafa istihdam sağlamak ve üretimdeki kalite standartlarının artması da planlanmaktadır. Tüm bunların sayesinde uluslararası düzeyde rekabet gücünün artması hedefleniyor. Bu sayede de KOSGEB aracılığıyla esnafa faizsiz kredi imkanı sunuluyor.

Tabi ki bu krediden herkesin yararlanması mümkün değil. Dolayısıyla da KOSGEB tarafından sunulmuş olan şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

  • Daha önce bu destekten yararlanılmamış olması gerekmektedir.
  • Başvurunun yapıldığı tarihte işletmenin faal olması ve vergi kaydının bulunması gerekmektedir.
  • Kobinin KOSGEB kaydı bulunmalı ve beyannamesi güncel olmalıdır. Aynı zamanda e-kobi kayıt ve beyanname işleminin yapılmış olması gerekmektedir.
  • KOSGEB’in faizsiz kredisine başvurmak isteyen kişilerin daha önceden kredi borçlarını düzenli ödemiş olması ve kara listede olmaması gerekmektedir.
  • Eğer bakanlıktaki ayrılmış ödenek miktarı biterse, kobilere verilen destek durdurulabilir

Sıfır Faizli KOSGEB Vadesi ve Miktarı Nedir?

KOSGEB Türkiye’de hizmet veren bankalar ile yapılan yapılan protokoller sonucunda paranın alınacağı bankayı tespit eder. Protokol sonrasında günümüzdeki en iyi faiz oranları belirlenir ve en fazla 4 yıl (48 ay) vade imkanı sunulur. Yani alınan kredi miktarı 4 sene sonra ödenmelidir.

Kobilerin en başta kendilerini ekonomik olarak toparlamaları için geri ödemesiz dönem belirlenebilir. Bu geri ödemesiz dönem bankalarla yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılır ve protokol metninde bu döneme tebliğ verilir.

Verilen kredinin azami tutarı 300 bin liradır. Bu destek her bir esnaf için geçerli olmasıyla beraber geçtiğimiz iki seneden beri devam etmektedir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Başvuru Tarihi Nedir?

Her sene bu tarih değişim gösterebilir. Örneğin, geçtiğimiz sene 10-20 Şubat arasında başvuru yapılabilmişti, ancak her sene bu tarih farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla KOSGEB’i yakından takip etmek gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir? Hangi Ürünlerde Geçerli?

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

İlk olarak yapmanız gereken KOSGEB’in web sitesinden başvuru çıktısı almak olacaktır. Daha sonra bu çıktı ile anlaşmalı bankalardan bir tanesine giderek kredi talebinde bulunması gerekmektedir.

Başvurduğunuz bankanın kredi talebi olumlu olarak karşılanırsa kayıt ve beyanname işlemleri onay için KOSGEB’e gönderilir. Ardından bankanın talep ettiği krediye ilişkin belgeler, banka şubesine teslim edilir ve kredi kullandırılır.

KOSGEB faizsiz kredi başvurularının detayı için KOSGEB’in web sitesinde yayınlanmış olan önergeye buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

KOSGEB’in geçtiğimiz dönemler içerisinde anlaşma imzaladığı bankalar şunlardır; Akbank, Ziraat Bankası, Denizbank, İş Bankası, Vakıfbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Garanti, Halk Bank.

KOSGEB’den Faizsiz Kredi Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Başvuru yapmadan önce gerekli olan şartları sağlayın. Esnafın tüm belgeleri tamamlanmış olması bu süreci hızlandıracaktır.

Bankalardaki KKB Notunuzu temizleyin. Geçtiğimiz sene sicil affının yürürlüğe girmesi sonucunda, borcu olan esnaflara, bankaya gidip borcunun tümünü bir kerede ödemek için fırsat sunuldu. Aynı zamanda bu borcu taksitlendirme imkanı da bulunuyor. Eğer bankada ödenmemiş borcunuz bulunuyorsa ve sıfır faizli KOSGEB kredisinden faydalanmak istiyorsanız gereğini yapmanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB’in yanında, kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 15 bin lira hibe desteği de verilmektedir. Eğer imkanınız var ise bu desteklere de başvurmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında bankaların girişimcilere sunduğu farklı krediler de bulunmaktadır. Bunun için bankaların sunduğu kampanyaları düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ihtiyaç kredilerinin yanı sıra kobi kredileri, iş yeri alma kredileri gibi farklı kredi başvuruları da bulunmaktadır. Özellikle kredi notu yüksek olanların bu kredilerden yararlanması oldukça kolay olacaktır.

Bireysel Kredi

Yorum yapın