Ziraat Bankası KYK Kredi Borcu Nasıl Ödenir? [TIKLA ÖĞREN]

Üniversite öğrencilerin bir kısmı öğrencilik zamanında Kredi Yurtlar Kurumundan geri ödemeli olarak kredi almaktadır. Öğrenim kredisi adı verilen bu kredi, mezun olduktan iki sene sonra ödeme işlemleri başlamaktadır. Eğer istenirse ödemeniz gereken tutara TEFE oranı kadar zam yapılarak bir sene daha ertelenebilmektedir. Peki, kredi ödemesi nasıl yapılır? Bu rehberde Ziraat Bankası kullanarak ödeme yapma işlemlerini aktaracağız.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Kullanarak KYK Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

İlk olarak Ziraat Bankasına ait bir hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra mobil uygulamayı kullanarak hesap bilgilerinizi giriş yapmalısınız. Daha sonra “sağ alt” köşede bulunan “menü” butonuna dokunmalısınız ve aşağıdaki menüyü görmelisiniz.

Buradan Ödemeler > Eğitim, Sınav ve Üniversiteler > KYK seçeneğini izlemelisiniz. Buraya kadar ilerledikten sonra “kurum seçin” ifadesine dokunmalısınız. Daha sonra “Kyk online tahsilatları” seçeneğine dokunmalısınız. Buraya kadar ilerledikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekrandayken ilk kutucuğa TC kimlik numaranızı girmelisiniz. İkinci kutucuk da ise “taksit” ifadesine dokunmalısınız. (Eğer ödemenizi peşin olarak ödemek istiyorsanız, kredi ödemelerinizin henüz başlamamış olması gerekmektedir. Peşin ödemek isterseniz bu kutucuktan “peşin” ifadesini seçmelisiniz.)

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza taksitleriniz çıkacaktır. Bu taksitler arasında ödemek istediğiniz taksiti seçmelisiniz. Eğer isterseniz ilerleyen tarihlerdeki ödemelerinizi de daha önceden ödeyebilirsiniz. Ödemek istediğiniz taksiti seçtikten sonra ödeme yapacağınız hesabınızı seçerek ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’den KYK Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Öğrenim kredisini geri ödemenin yöntemlerinden bir tanesi de ATM kullanmaktır. Ülkemizde internet bankacılığına güvenmeyen kişiler tarafından daha çok tercih edilen ATMlerden KYK kredisi ödemek için kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? [✔️VİDEO ANLATIM]

İlk olarak ATM’ye giderek kartınız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ana ekrandan “ödeme işlemleri”ne girmeniz gerekiyor. Buradan diğer ödemeler bölümünde “eğitim ödemeleri” yer almaktadır. Bu ekrandan kredi ödemleri bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.

KYK Kredi Borcumu Nereden Öğrenebilirim?

KYK kredi borcunuzu öğrenmek için e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. E-devlet bilgilerinizi girdikten sonra aram bölümüne KYK kredi şeklinde arama yaparak mevcut borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda e-devlet üzerinden kredi borcu ödemesi de gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede farklı banka hesaplarına sahip olsanız bile e-devlet uygulaması üzerinden KYK kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

KYK Kredi Borcu Otomatik Ödeme

KYK Kredi borcu için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankasının internet bankacılığını kullanarak menü butonuna tıklamalısınız. Bu ekrandan “ödemeler” seçeneğine girerek “otomatik talimatlarım” bölümüne girmelisiniz. Bu ekrandayken “yeni otomatik fatura talimatı” butonuna tıklamalısınız.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sırasıyla “eğitim > KYK online kredi tahsilatları” seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza gelen ekrandaki kutucuğa TC kimlik numaranızı girmelisiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ödeme talimatı vermek istediğiniz hesabınızı seçmelisiniz.

Bundan sonra KYK ödemeleriniz otomatik olarak seçtiğiniz hesabınızdan çekilecektir. Artık kredi ödemeleri için sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın