Kredi Notu Yükseltme ⭐️ Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, bankaların müşterileri için bazı kriterler üzerinden değerlendirdikleri nottur. Kredi notu aynı zamanda kişilerin finansal hareketliliğinin karnesidir demek de mümkündür. Banka ile olan tüm irtibatınız olumlu ya da olumsuz karşınıza not olarak çıkmaktadır.

kredi-notu

Kredi Notu Nasıl Düşer, Nasıl Yükselir?

Kredi notu, finansal hareketliliğinizin yeterli olup olmamasına bağlı olarak düşer ya da yükselir. Bankalardaki finansal hareketlerinizin başarılı olması sonucunda kredi notunuz yükselirken, yanlış ya da hatalı hareketlerde kredi notunuz düşer.

Bir öğrencinin karne notu ne ise banka müşterisinin de kredi puanı aynı onun gibidir. Evvelce kredi ya da kredi kartı geri ödemeleri vaktinde ve geciktirmeden ödendiği sürece kredi notunuz daima yükselir. Üstelik tekrar tekrar kredi talebinde bulunabilir, her defasında kredi alabilirsiniz. Bu durum o kişinin kredisi olması yani güvenilir olması anlamına gelmektedir.

Bankalar müşterilerini finansal hareketliliklerine göre, kredi kullanıp kullanmadıkları kullanmaları durumunda borçlarını geri ödeme konusunda ne kadar prensipli olup olmadıkları gibi kriterlere göre puanlayarak değerlendirmektedirler.

Kredi Notunu Düşüren Nedenler

  • Kredi çekmek ve kredi taksitlerini geri ödeme durumunda, zamanında ödeme yapmamak ya da ödemeleri aksatarak ödemek.
  • Kredi kartı kullanımında hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi gibi önemli tarih uyarılarına riayet etmemek. Yani kredi kartını kullandığı halde zamanında geri ödemeleri yapmaması ya da gecikmeli ödemesi gibi kredi kartını kullanmak.
  • Başkalarına kefil olmak ve o kişinin ödemelerini aksatması ile olumsuz etkilenmek.

Kredi Notunu Yükselten Nedenler

  • Bankadan kredi çekip, geri ödemeleri hiç aksatmadan ödemek,
  • Kredi kartı kullanan fakat her ay hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihlerine riayet ederek geri ödemelerini aksatmamak.
  • Maaşını aynı bankadan almak ve hem maaş hesabı hem de ayrıca ek hesabının olması,
  • Elektrik, su, doğalgaz, internet, kira, okul taksiti, aidat ödeneği gibi giderler için otomatik ödeme talimatı vermek,
  • Banka hesaplarında sürekli olarak finansal hareketliliğin olması gibi durumlar kredi notunu yükseltmektedir.

findex-kredi-notu

Kredi Notu Neye Göre Sınıflandırılmıştır?

Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değerlendirilir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Kredi notu düştükçe kişinin kredi alması da bir o kadar zorlaşır. Bu değerler tüm bankalar için geçerlidir.

0-699 Puan grubu en riskli grubu temsil eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kara Listedeki Kişiler Kredi Çekebilir Mi? Tüm Detaylar

“0” olması nötr anlamına gelir yani hiçbir finansal hareketin olmadığı anlaşılır, 699‘a kadar olan not ise bankaların sıcak bakmadığı puan olarak adlandırılır.

700- 1099 Orta riskli görünen kesimi temsil eder. Bu gruba da güven fazla olmadığı için kefil gösterme zorunluluğu aranmaktadır. Kefil gösterilse dahi düşük miktarda kredi verilmektedir.

1100- 1499 Az riskli olarak adlandırılan gruptur. Sınırlı ölçülerde kredi verilebilir ama yine de kefil aranmaktadır.

1500- 1699 risksiz ve iyi olarak adlandırılan gruptur. Bankalar bu kişilere rahatlıkla kredi, kredi kartı verebilir. Kefile ihtiyaç duyulmaz. Finansal hareketliliği bulunmaktadır ve sürekli para sirkülasyonu olan kişilerdir.

1700- 1900 Hiç risksiz yani çok iyi olarak adlandırılan kesimdir. Finansal hareketliliği olan, girişimci ve para sirkülasyonunun fazla olduğu kişileri temsil eden gruptur. Bankalar bu gibi güvenilir müşterilerini sıfır risk olarak adlandırır.

Kredi notu puanlandırmasıyla ilgili ” Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ” içeriğimizden de bilgi alabilirsiniz.

Düşük puanlı müşteriler bir bankadan aldığı krediyi ödeyemeyip bir diğer bankadan kredi çekerek diğer bankanın borcunu ödeme yolu seçmekte ve borcu borçla kapatarak hata yapmaktadır. Oysa kredi talebiniz geri ödeyebilme kapasitesini aşmayacak ölçüde olmalıdır.

Elimde olmayan nedenlerle kredi notum çok düşük ne yapabilirim, kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun yanıtı: elinizde olmayan nedenlerle yaşanan bazı talihsizlikler ve 5 yılda bir sıfırlanan kredi notları olanağından siz de yararlanabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar)

Detaylı Video Anlatım:

Kredi notum düşükse ne olur=?

Kredi notunuz eğer olması gerekenden düşük bir değerdeyse bankalar tarafından size kredi çıkmayabilir, mevcut kredi kartlarınıza limit arttırımı yapılmayabilir.

Kredi notu kolay yükselir mi?

Kredi notunuzun kolayca yükseltilebilmesi için finansal hareketliliğinizin son derece iyi duruma gelmiş olması gerekir.

Bireysel Kredi

Yorum yapın